Morze nyelv. Örömet okoz a távíró? Igen!

Minden, ami távíróval kapcsolatos.

Moderátor:ha5clf

Avatar
ha5clf
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:392
Csatlakozott:2014.12.31. 16:01
Tartózkodási hely:Budapest
Re: Morze nyelv. Örömet okoz a távíró? Igen!

Hozzászólás Szerző: ha5clf » 2015.01.02. 22:22

Kedves Ferenc, Andras,

Felbuzdulva a temara elovettem a kulcsot (mindig keznel van, de csak hangolashoz hasznaltam eddig az elkey mellett) es kiprobaltam ujra dongetni a betuket. En eloszor 16 eves koromban tanultam tavirozni, es akkor 120 stabilan ment. Mara viszont kicsit berozsdasodott a csuklom. Valamikor a ritmus tokeletes volt, most sokszor tobb "ti" csuszik be oda ahova nem kellene, vagy rovidebb lesz a masodik "ta" pld a "p" betuben. Persze gyakorlassal majd belejovok. Talan meg reszt tudok venni a "straight key night"-ban is. A mostanit persze lekestem. Van Budapest "straight key night"-is? Ha nincs talan kezdhetunk egyet :D.
73 - Istvan/ha5clf

Avatar
ha5di
Hozzászólások:7
Csatlakozott:2015.01.02. 04:17
Tartózkodási hely:Budapest
Kapcsolat:

Re: Morze nyelv. Örömet okoz a távíró? Igen!

Hozzászólás Szerző: ha5di » 2015.01.02. 21:58

ha4aa írta:Kedves Morze Után Érdeklődő Amatőr Barátaim!

Igen, szavakat kell minél hamarabb tanulni, hogy már a kezdetekben is hamar sikerélményhez jussunk. Ha már morze szavakat hallunk, akkor sokkal könnyebbé válik a vétel. A nyelvi redundancia is segít.
Nagyon jól írja András. Ezért fontos morze tanulásnál olyan sebességet használni, ahol már nincs lehetőség a jelet elemeire szedni, hanem a hangképet kell megtanulni. A "Pipás Pópa" és társai pont ez ellen hatnak, többet ártanak mint használnak még akkor is, ha sokan erre esküsznek, mert annak idején így tanulták. És minél hamarabb valódi rádió forgalmat hallgatni. Szerencsére ehhez már nem kell saját rádió, ott vannak a WEB SDR rendszerek:

http://www.websdr.hu
http://ha5hrk.ddns.net

http://www.websdr.org

Avatar
Hegyi Ferenc
Hozzászólások:31
Csatlakozott:2014.12.31. 16:49
Tartózkodási hely:Szolnok
Kapcsolat:

Re: Morze nyelv. Örömet okoz a távíró? Igen!

Hozzászólás Szerző: Hegyi Ferenc » 2015.01.02. 21:46

„Kedves Morze Után Érdeklődő Amatőr Barátaim!”
Ezzel a köszöntéssel írta András a morze rajongókhoz szóló levelét. Én sem tudok jobbat kitalálni, ezért maradtam ennél.
Nekem a rádiózás egyet jelent a morzéval. Tudom, sokam megmosolyognak ezért, de nem bánom, én ezt felvállalom. A morze iránti kíváncsiság vezetett arra, hogy 56 éves koromban megszerezzem a rádióamatőr engedélyt, és természetesen vele együtt a morzeadás lehetőségét is. Persze tisztában voltam és vagyok azzal, hogy a vizsga birtokában még nem tudok morzézni. Ehhez hosszas gyakorlás és főleg kitartás szükséges.
A morzeadás tanulásának első és egyik legfontosabb eleme a helyes billentyűkezelés. Rossz kéztartás vagy testhelyzet fárasztóvá teszi az adást. De, ha az kényelmes és még ráadásul gyors is, egy nagy lépéssel juthatunk előre.
Ezt szeretném, mint ötletet megosztani Veletek.
Egy társaságban tesztelték a morze tudásomat, ahol éppen egy amerikai úriember is jelen volt. Egy darabig nézte a „kínlódásomat” , majd hozzám lépett és megkért, üljek le úgy az asztalhoz, hogy a kezem is fent legyen és ahogy a legkényelmesebb. Ezután nemes mozdulattal elém rakta a billentyűt, KERESZTBEN. „ A hüvelyk és a középső ujjadat használd. Na most adjál!” Öt perc szerencsétlenkedés után az eddigi 15 WPM adás helyett 20 WPM-el tudtam adni.
Ezután Ő következett: a A CW_player programot használtuk és Ő 36 WPM sebességgel szinte hibátlanul leadta az ötös jelcsoportokat.
Nem mondom, hogy így kell , hogy így a jó, de nekem bejött. Azóta tényleg csak a ritmusra és a szép adásmódra kell koncentrálnom.
Nagyon bízom benne, hogy ez talán valaki más számára is hasznos tanács lehet.

73! Feri.
adasmod.jpg
adasmod.jpg (40.17KiB)Megtekintve 7702 alkalommal
HA7HF

Avatar
ha4aa
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:60
Csatlakozott:2014.12.27. 18:21
Tartózkodási hely:Budapest-Agárd

Morze nyelv. Örömet okoz a távíró? Igen!

Hozzászólás Szerző: ha4aa » 2014.12.28. 20:32

Kedves Morze Után Érdeklődő Amatőr Barátaim!

Látom, hogy ezt a témát nem akarja senki megnyitni, így élek a lehetőséggel, hogy megkezdjem. Ha az okfejtéseim a feltöltött fájlokban túlságosan nyomasztók lennének, akkor azonnal hagyjátok abba az olvasását, és anélkül keressetek meg, ha akartok, abból a célból, hogy megtanítsalak Benneteket úgy morzézni, hogy az örömet okozzon Nektek, mert ez a lényeg!

Bizonyára van köztetek olyan, aki még a katonaságnál tanulta a morse ötös kódcsoportokat hibátlanul leírni és leadni. Ha megutáltátok akkor a morse-t, akkor ne csodálkozzatok. Annak idején Titeket élő codec-eknek képeztek ki. Szerencsére erre ma már nincs szükség, mert sokkal jobb kódolási eljárások vannak mint amilyen a morse volt. A morze nyelv viszont ma is él! Azok a katonák, akik megszerették a morse-t, valószínűleg ma is szeretik, de ők feltételezem, hogy rádióamatőrök lettek. Ők anélkül sajátították el a morze nyelvet, hogy annak nem is biztos, hogy a tudatában voltak, de azért megszerették. Ők sokszor így fogalmaznak: „megtanultam fejben venni”.

A morze nyelvet egy elég nagy népessége a Földnek „beszéli” a rádióamatőröké. Ma már az országok többségében eltörölték a kötelező morse vizsgát. A nélkül is lehet bárki rövidhullámú amatőr, ha csak a többi vizsgát teszi le. Lehet, de ha nem tanulja meg a morze nyelvet (szándékosan írom másképpen, mint a morse vizsgát), akkor az nagyon nagy élvezetektől fosztja meg magát!

Sokszor hallottam amatőröktől, hogy a morse-t 1-2 hónap alatt meg lehet tanulni. Ebben igazuk lehet, de ez csak a vizsgához elegendő. Ma Magyarországon úgy törölték el a kötelező morse vizsgát, hogy az mégis megmaradt. A törvények szerint az, aki nem vizsgázik le (nincs meg a morse pipája az engedélyében), az kézzel nem adhat. Ha feltétlenül korlátozni akarná valaki azokat, akiknek nincs morse pipájuk, akkor kijelölhetne egy sávrészt, ahol vizsga nélkül gyakorolhatnának. Ennek okát mindjárt megmagyarázom.

Szóval a morse vizsgához lehet, hogy elég néhány hónap, de a morze nyelv elsajátításához nagy átlagban biztosan nem elég, esetleg nagyon fiatal korban, amikor gyors a felfogás (az egy két éves gyermek ahhoz, hogy megjegyezzen egy szót, átlagosan 1,5-szer kell hogy hallja!). Igen, szavakat kell minél hamarabb tanulni, hogy már a kezdetekben is hamar sikerélményhez jussunk. Ha már morze szavakat hallunk, akkor sokkal könnyebbé válik a vétel. A nyelvi redundancia is segít.

E témában nemrég megjelent egy cikk a CQ magazinban. Majd előkerítem, és feltöltöm a fényképét, de előtte be szeretném idézni azt a cikket, ami már a Rádiótechnika 2000-es évkönyvében jelent meg, még a régi (HA5BDU) hívójelem alatt.

http://users.atw.hu/hg9ieg/_sz/beszed_e ... toseg.html

A morze szavak és kifejezések vételét szerintem minél hamarabb élő környezetben kellene elkezdeni tanulni. Ennek az lenne az előnye, hogy hasonlóan a beszéd nyelvi környezethez az átélt szituációk segítenének a tanulásban. A morze nyelvet még egészen konyha nyelvi szinten is sok-sok hónapig kell szerintem tanulni. Lehet, hogy alsó tagozatos korban rövidebb ideig tartana ez, mint mondjuk 50 éves korban, de akkor sem lehetetlen. Néhány száz szóval már lehet élvezni a csak „QSO szavakat” tartalmazó összeköttetéseket.

73! de HA4AA András

Válasz küldése