Taviro tanulo eszkoz Arduinoval

Minden, ami távíróval kapcsolatos.

Moderátor:ha5clf

Avatar
ha5clf
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:392
Csatlakozott:2014.12.31. 16:01
Tartózkodási hely:Budapest
Re: Taviro tanulo eszkoz Arduinoval

Hozzászólás Szerző: ha5clf » 2020.03.27. 09:51

Ujabb felturbozasa a keszuleknek:

Fenykepet nem kozlok, hisz hatul csak eppen, hogy kiall egy picit egy micrSD foglalat benne a 4GB kartyaval. Ennyi a fizikai valtozas.

Viszont, most mar szavakat is kepes a gyakorlo keszulek tanitani. 30 file es 7 karakter hosszu szavakat kepes kezelni a program. A limitacio a RAM az Arduino Mega-ban. Ha nagyon szeretnem tudnam tovabb optimalizalnia programot, de nincs ra szukseg. A gyakorlo a filet beolvassa es a szavakat randomszeruen adja le haromszor egymas utan. A leyeg, hogy a ritmust felismerjuk. Itt nem betuket probalunk venni vagy leirni, hanem egy ritmus hallasara kell felismerunk a szo jelenteset. Tehat, nem is a szo megjeleniteset, hanem a jelenteset. Amikor azt halljuk, hogy "QTH" vagy "RST" mar nem a szora gondolunk, hanem a jelentesre. Tudjuk hogy a "QTH" utan ket dolog kovetkezhet "IS" vagy az ellenallomas varosa, telepulese. Persze meg lehey, hogy ezt megelozi az "NR", de a lenyek, hogy a jelentesre oszpontositunk nem a betukre.

Rajottem, hogy eddig mindig a betukre koncentraltam olyan mertekben, hogy le is kellett irnom, kulonben fejben elfelejtem mi is volt a betu harommal kesobb. A morze szokincsem nagon kicsi es hasznos lesz a szavak tanulasahoz.

Amikor kiprobaltam, erdekesnek talaltam azt, hogy ha lassu a morze akkor nem hallom a dallamot, csak betuket hallok. Normalisan kb 20 WPM-el tudok venni, de itt az irto lassunak bizonyult. Kb 35 WPM volt az ami mar a szo dallamat tukrozte. Ne csodalkozzatok ezen, hisz te is ha meghallod a sajat hivojeled sokkal gyorsabban mint ahogy kepes vagy random szoveget levenni, felismered "ez az en hivojelem".

Mint ahogy nem szamolgatjuk "ez rovid es harom hosszu volt" vagyis "j" betut halottam, a szo is hasonloan egy ritmus, amit ha meghallunk tudjuk mi az anelkul, hogy lebetuznenk az agyunkban.

Tehat most szavak gyakorlasanak adtam a fejem.

Ami meg hianyzik ebbol a gyakorlobol az a random hivojelek gyakorlasa. Ezt most nem tartom fontosnak, mert nem hiszem, hogy tantermi oktatashoz szukseg van ra. A tantermi oktatast ugy kepzelem el, hogy elinditjuk a tanulot es otthon (hazi feladat) gyakorol. Az elinditashoz szukseg van bizonyos alap dolgok megertesehez. Hogyan irjunk, nyomtatott betuk vagy irott betuk, esetleg itt-ott specialis jelek? Nem mindegy, hogy amikor mar gyorsab veszunk fogjuk e tudni irni a betuket. Egy bizonyos sebessegig szukseg van az irasra. Szavaknal mar nem.

Minden esetre a fejlesztest befejeztem, szepitgethetem, bugokat javithatok, de egyenlore tobb fejlesztest ehhez a projekthez nem terveztem.
73 - Istvan/ha5clf

Avatar
ha5clf
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:392
Csatlakozott:2014.12.31. 16:01
Tartózkodási hely:Budapest

Re: Taviro tanulo eszkoz Arduinoval

Hozzászólás Szerző: ha5clf » 2020.03.02. 12:08

Meg nehany otlet, amit szeretnek hozzaadni.

1) Feltoltheto text, vagyis szavak amiket gyors utemben is fel kellene ismerni.
2) Terminal interface and command hozzaferes kulonbozo parameterekhez, stb.

Ezek meg csak gondolatok persze.

U.i.: Mar rendeltem is egy memory card interface lapot, amit az Arduino-hoz csatlakoztatok. Igy szavak/szoveg vetel tanulasahoz is alkalmassa teszem a keszuleket.
73 - Istvan/ha5clf

Avatar
ha5clf
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:392
Csatlakozott:2014.12.31. 16:01
Tartózkodási hely:Budapest

Re: Taviro tanulo eszkoz Arduinoval

Hozzászólás Szerző: ha5clf » 2020.01.27. 13:08

Megmertem a sebesseget, megpedig ugy, hogy a mimeno relay egy elemet kapcsolgatott es azt egy oszcilloszkopon neztem. Egy sorozat DIH igy nezett ki:

10 WPM ... 240 es 243 msec kozt valtozik a periodus --> ~1.25% hiba --> 50 karakter helyett 48.5 karakter
20 WPM ... 120 es 123 msec kozt valtozik a periodus --> ~2.5% hiba --> 100 karakter helyett 97.5 karakter
30 WPM ... 80 es 82 msec kozt valtozik a periodus --> ~2.5% hiba --> 150 karakter helyett 147.5 karakter
40 WPM ... 60 es 62 msec kozt valtozik a periodus --> ~3.33% hiba --> 200 karakter helyett 196.77 karakter

Ezek a legnagyobb hibak, mert a ket hatarertek kozott valtoztak. Mivel az adast mertem, nem a gyakorlo sebesseget, ezert elkepzelheto, hogy a reley belejatszik a pontatlansagba. Relay nelkul valuszinu stabilabb. Minden esetre szamomra ez a hibahatar elfogadhato.

Egyenlore, ennyi. Majd ha szukseg lesz ujabb funkciokra elkeszitem azokat is, most egyenlore kesznek tekintem a projektet.
73 - Istvan/ha5clf

Avatar
ha5clf
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:392
Csatlakozott:2014.12.31. 16:01
Tartózkodási hely:Budapest

Re: Taviro tanulo eszkoz Arduinoval

Hozzászólás Szerző: ha5clf » 2020.01.20. 10:11

Meg egy nagyon fontos dolog maradt hatra. Kalibralni kell a sebesseget.

Ha a "PARIS" szot egy perc alatt kuldjuk, az 1WPM-nek felel meg. A "PARIS" szo 50 egysegboll all ossze. Minden DIT egy egyseg, minden DAH 3 egyseg. A jelek kozt a betuben 1 egysegnyi szunet van. Tahat a "P" az DIT-koz-DAH-koz-DAH-koz-DIT ami 11 egysegbol all. Ezt koveti a betu koz, ami 3 egyseg, ha ezt igy vegig osszeadjuk minden beture a "PARIS" szoban es a vegere egy 7 egyseg szokozt teszunk, akkor 50 egyseget kapunk.

Keszitek egy program kiegeszitest a kalibracio szamara, es pld 5 percen keresztul kuldom a "PARSI" szot, es stopper oraval megmerem az idot. Ha ez azt ido t = (#of Groups / 5 perc) megegyezik a programban beallitott 5 perc kuldesi idotartammal akkor a sebesseg megfeleloen lett beallitva. Ha ez nem igy, van akkor egy kompenzacios tenyezovel kell az "egyseg" idot korrigalni.

Ezt termesetesen ajanlatos kulonbozo WPM beallitasokkal merni, pld: 10, 20, 25, 30, 35 WPM.

Mihelyt elkeszul a kalibracio, leirom a tapasztalataim ide. Kozben meg azon gondolkodom, mi lenne ha csak DIT jeleket kuldenek es oscilloscopon megmernem a frequenciajat. Talan az is megoldas lehet, persze at kell szamitanom hozza az 50 egysegnyi equivalenciat.
asd.PNG
Talan ez a tablazat segit, bar ilyen alacson frequenciakat tizedes pontossaggal oscilloskoppal nem biztos, hogy tudok merni. Probaljuk meg.
73 - Istvan/ha5clf

Avatar
ha5clf
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:392
Csatlakozott:2014.12.31. 16:01
Tartózkodási hely:Budapest

Re: Taviro tanulo eszkoz Arduinoval

Hozzászólás Szerző: ha5clf » 2020.01.16. 17:13

De nezzuk meg mi valosult meg az alap elkepzelesbol:

1) Handszoroban vagy fulhalgatoval hallhato gyakorlo morze kod lejatszas
elkeszult es mukodik

2) Allithato ossz sebesseg 5-tol 40 WPN-ig
ez is mukodik

3) Allithato Farnsworth sebesseg, vagyis karacter sebesseg ugy, hogy az ossz-sebesseg automatikusan kompenzalodjek, es maradjon az eredeti beallitott sebessegen.
ez is mukodik, ellentetben nehany mobil alkalmazas amit probaltam ez itt megfeleloen mukodik

4) Legyen kivalaszthato, hogy melyik betuk, szamok, es irasjelek legyenek kivalasztva a gyakorlathoz
Egyenkent valaszthato a betu, bar KOCH sorrenben jelenik meg a tanulas megfelelo sorrendjet tamogatva. Barmilyen kombinacioban valogathatok a betuk.

5) Allithato legyen betu, szam, es az irasjelek tetszoleges keverese
megvan, sokszor nem valaszthato megfeleloen a kulonfele mobil appokon. Itt lehet Alpha, Numeric, Alpha-numeric, Irasjelek, Irasjelek es Numeric, majd az osszes random kevereke.

6) Kivalaszthato legyen a Koch karacter sorozattal valo tanulas
mukodik

7) A hang tonus valtoztathato legyen
300-1200Hz kozt 50Hz-enkent valaszthato

8) A hangero valtoztathato legyen
mukodik

9) A kivalasztott konfiguracio elmentheto vagy visszatoltheto legyen
Elmentheto, es automatikusan visszaal egy ujabb bekapcsolas utan.

10) Legyen egy alap beallitas amit az ugy nevezett factory reset-bol lehet visszanyerni
Van egy default beallitas ami visszatoltheto, ugy mond factory reset.

11) Legyen egy elvalasztott kimenet amit egy taviro bemenetre lehet kapcsolni
Megtortent egy relay kapcsoloval, vagyis le van valasztva az arduinorol

12) LCD displayen legyen a kivalasztas lehetosege
Megtortent

13) LCD displayen mutassa eppen milyen karaktert general, es ez skrollolhato legyen a vetel ellenorzesehez
Nem mutatja gyakorlat kozben, de a vegen scrollolhato oda vissza.k

14) Legyen egy laptop iterface amivel a laptoprol is kezelheto legyen
Ez meg nincs megvalositva.

Azt mondhatom, hogy valoban sikerult megvalositani amit az elejen elkepzeltem.
73 - Istvan/ha5clf

Avatar
ha5clf
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:392
Csatlakozott:2014.12.31. 16:01
Tartózkodási hely:Budapest

Re: Taviro tanulo eszkoz Arduinoval

Hozzászólás Szerző: ha5clf » 2020.01.16. 17:01

Igy aztan elkezdodott a problema elharitas:

"a dioda fizikai merete tul nagy volt a lyukak kozt" ... hat ez annyira nagy problema nem volt, kisse kiemelve huzalokat megfeleloen hajlitva beforrasztottam

"az elkey bemenet nem mukodott" ... kiderult, hogy a tuske-sorok kozt az egyik 10 pines tuske-sor rovidebb volt mint a tobbi. Ezt sajnos akkor tudatositotam amikor mar be volt forrasztva (elsokent forrasztottam). Gondoltam attol meg eleri a foglalatot, el is erte, csak nem volt megfelelo kontakt ahhoz, hogy az elkey mukodjon. Ezt persze szemmel nem volt lathato, meregettem az aramkorben hol nem mukodik, de az optocoupler kimenete is jo volt, vagyis nem huzza le a DIT es DAH pineket az lett a megallapitas. Ennek a tuske-sornak a kiszedese volt a legnagyobb feladat. Dremmellel vegig vagtam a muanyag tuske tartot majd kiszedtem a muanyag maradekat. Igy kulon-kulon kiforrasztgattam a tuskeket. Majd a lyukakat keszitettem elo, hogy a masik most mar megfelelo hosszusagu tuske-sort beforrasszam. Miutan meglett a csere es beultettem a PCB-t, elsore mukodott. Meg a DIT es DAH sem volt felcserelve. Es termeszetesen billentyu modban is mukodik.

"a hangminoseg nagyon torz volt, pedig breadboardon jo volt" ... hat ez egyenlore kompromisszumkent megmaradt, bar probalgatam a szurovel jatszani. A fo problema az volt, hogy a potenciometer csavargatasa nelkul is jott a hang es eleg erosen. Oszcilloszkoppal meregettem mire rajotem, hogy ez az LM386 hang erosito foldelo pontjanak miat keletkezik. A foldelo pont egy nagyon vekony fel millimeterses nyak szalon tortenik, ami kb 5-6 cm hosszu. Ezt egy vastag drottal athidaltam es mar jo is lett. Legkozelebb a foldelo reszt teljes rezbevonat kivalasztasaval tervezem. Ez most valahogy kimaradt. A hangminoseg javult azzal, hogy C5-os kondenzatort kivettem. Ezzel csokken az erosito erzekenysege es igy a torzitas is csokken, de meg nem teljesen megoldot a minoseg.

"nincs megjelolve melyik konnektort milyen iranyban kell bedugni" ... hat ezt legkozelebb jelolom a nyakon, most vegul is ugy oldottam meg, hogy piros korom-lakkal egy pontot tettem a nyakra es a csatlakozo megfelelo oldalara

Most johet a bemutato a radioklubban, velemenyek gyujtese, es vegre mivel en irtam a programot azt csinalok vele ami csak tetszik. Bizonyara lesznek otletek, tanacsok, es ezeket mind atgondolva hozzaadhatom. Ami mar most kezd kiforrni a gondolataimban az, hogy szamitogepre kapcsolva kivetitheto legyen a parameterzes es foleg a leadott karakterek sora.
73 - Istvan/ha5clf

Avatar
ha5clf
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:392
Csatlakozott:2014.12.31. 16:01
Tartózkodási hely:Budapest

Re: Taviro tanulo eszkoz Arduinoval

Hozzászólás Szerző: ha5clf » 2020.01.16. 15:55

Es elerkezett az a pont, hogy a seged-aramkor ("shield", "piggiback", etc. hivjuk barminek) rakerult az Arduino MEGA 2560-re es osszerakva, software feltoltve, elinditottam. Ilyenkor derulnek ki az kisebb nagyobb gondok. Peldaul ebben az esetben.
  • a hangminoseg nagyon torz volt, pedig breadboardon jo volt
  • az elkey bemenet nem mukodott
  • a dioda fizikai merete tul nagy volt a lyukak kozt
  • nincs megjelolve melyik konnektort milyen iranyban kell bedugni
20200116_163653.png
20200116_163704.jpg
73 - Istvan/ha5clf

Avatar
ha5clf
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:392
Csatlakozott:2014.12.31. 16:01
Tartózkodási hely:Budapest

Re: Taviro tanulo eszkoz Arduinoval

Hozzászólás Szerző: ha5clf » 2020.01.15. 09:03

Megerkezett a varva vart PCB, es valoban ugy nez ki, mint a fenykepen (mar miert ne). Nagyon jo minosegu munka, nem lehet semmi kifogasom, teljesen profi. Elkezdtem beultetni az alkatreszeket es rovidesen teszek ide egy kepet a kesz allapotrol is.
  • Ahogy beultetem az alkatreszeket a kulonbozo funkciokat tesztelem. A POWER bemenet az Arduinora az Encoder es az LCD mar tesztelesre kerult.
  • A kovetkezo lepes az audio erosito es az audio filter beultetese majd tesztelese.
  • Ha ez is elkeszul, akkor mar csak a ket Opto-Coupler bemenet az Elkey vagy Bilentyu oldalrol es persze a reles kimenet marad.
Majd az egesznek a tesztelese es programozasi finomitasok maradnak, pld a szoveg uzenetek ellenorzese, erthetosege, stb. Minden esetre ha minden jol megy, ma este mar egy beultetett PCB kepe is megjelenik itt.
abc.png
73 - Istvan/ha5clf

Avatar
ha5clf
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:392
Csatlakozott:2014.12.31. 16:01
Tartózkodási hely:Budapest

Re: Taviro tanulo eszkoz Arduinoval

Hozzászólás Szerző: ha5clf » 2020.01.10. 20:32

Elkeszult a nyak, bar meg uton van de kaptam rola egy fotot a szolgaltatotol amit ide teszek:
nyakPic.png
Ugy tunik nagyon jo minosegben keszult el, de ez maj kiderul amikor dolgozom vele. Remelhetoleg nem kovettem el hibat a tervezesnel, de majd az is kiderul.
73 - Istvan/ha5clf

Avatar
ha5clf
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:392
Csatlakozott:2014.12.31. 16:01
Tartózkodási hely:Budapest

Re: Taviro tanulo eszkoz Arduinoval

Hozzászólás Szerző: ha5clf » 2020.01.05. 19:09

Tehat varom, hogy megerkezzek a nyák, amit remelhetoleg rovidesen leszallitanak. Ezen a helyen rendeltem meg a gerber fileban elkuldott tervet: "https://nyakaruhaz.hu/nyak-gyartas". Addig amig varok a nyákra, gondoltam egy jo idoszak elkesziteni a dobozolast. A dobozolas utan az osszes kabelt is elkeszitettem a csatlakozokkal a vegen ahol erre szukseg van. Igy nem marad hatra semmi mas, csak az "arduino shield" elkeszitese. A kepek jelzik a hol is tart a projekt.
front.png
back.png
top.png
73 - Istvan/ha5clf

Válasz küldése