Morze oktató programok

Minden, ami távíróval kapcsolatos.

Moderátor:ha5clf

Avatar
ha4aa
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:60
Csatlakozott:2014.12.27. 18:21
Tartózkodási hely:Budapest-Agárd
Re: Morze oktató programok

Hozzászólás Szerző: ha4aa » 2015.01.22. 19:47

HG7WAV írta:Sziasztok!

Megjelent az uj verzio a CW PLAYER-ből - 4.3.4
http://www.f6dqm.fr/soft/cwplayer/cwplayer_install.exe

Nálam a helyzet: 24karakter megy pici hibákkal 13wpm-el.
Sajnos még 3-as a betűk közti szünet, ha jó napom van megy 2-vel is...HI.
Azért nem adom fel!
Kedves Viktor!

Az itthoni gépemen még nem volt fent a CW player, így letöltöttem. Ezt a programot is szeretem, mert sok funkciója van. A 18-as lesson-t választottam, mert szerintem fontos legalább a számokat és a betűket együtt gyakorolni. A Quiz gombot nyomtam be, mert szeretem azonnal látni, hogy miket tévesztettem. A sárga pofa jelzi, hogy jót gépeltem be, a piros meg a hibára hívja fel a figyelmemet.

A Delay to answer-t a maximumra húztam és a Shorten delay-t beböktem. Ezzel rövidebb szünetet tart, ha hamarabb adom meg a választ, de ha nem tudom, akkor hagy gondolkodni eleget, mielőtt a vörös pofa megjelenik. A gyakorlat végén azonnal %-os értékelést ad, és felhívja a figyelmemet, hogy mely karaktereket gyakoroljam többet. A Play-el meg már kezdhetem is újra a gyakorlást.

Próbáld meg a Speed wpm-et legalább 20-ra feltekerni. Keress meg, ha úgy gondolod, hogy tudok neked segíteni.

73! de HA4AA András

Avatar
HG7WAV
Hozzászólások:18
Csatlakozott:2015.01.02. 22:32

Re: Morze oktató programok

Hozzászólás Szerző: HG7WAV » 2015.01.21. 17:58

Sziasztok!

Megjelent az uj verzio a CW PLAYER-ből - 4.3.4
http://www.f6dqm.fr/soft/cwplayer/cwplayer_install.exe

Nálam a helyzet: 24karakter megy pici hibákkal 13wpm-el.
Sajnos még 3-as a betűk közti szünet, ha jó napom van megy 2-vel is...HI.
Azért nem adom fel!
73 es DX
HG7WAV
Viktor

Avatar
ha4aa
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:60
Csatlakozott:2014.12.27. 18:21
Tartózkodási hely:Budapest-Agárd

Re: Morze oktató programok

Hozzászólás Szerző: ha4aa » 2015.01.08. 04:52

Hegyi Ferenc írta:Szervusz!

Bár biztos, hogy ha5aa András is reagálni fog a kérdésedre, én csak leírom, hogy én mit gondolok.
...
Én úgy tanulok, hogy meghallgatom a jelet, memorizálom és amíg jön a következő jel, közben írom le az előzőt. A cél az, hogy minimum két három betűt fejben tudjak tartani.
...
Baráti üdvözlettel: HA7HF Feri.
Kedves Feri!

Valóban szeretnék a fenti gondolatodra is reagálni, mert fontosnak tartom. Amit csinálsz, azt úgy láttam, hogy "leg copy"-nak nevezik. Először egy remek DOS-os oktató programban találkoztam vele, melynek Super Morse (SM) a neve. Azóta sem találtam olyan oktató programot, mely ehhez hasonlóan jól kezelte volna a leg copy-t.

http://www.hkra.org/koch/sm.html

Ha van még DOS-t futtató PC-d, akkor érdemes kipróbálni. A leg copy funkciójában állíthatod, hogy mennyivel akarsz lemaradni, és mivel a billentyűn keresztül tesztel téged, ezt be is tartatja veled :)

Van még egy ehhez kötődő gyakorlata is, ahol ugyancsak random szekvenciát kérdez vissza tőled, de az eleje mindig ugyan az, és ha hibátlanul leírtad mindet, akkor egy újabb karaktert ad hozzá mindaddig, amíg fejben tudod tartani a karaktereket. Ezzel segít abban, hogy megjegyezd a korábbi szekvenciát. Egy diszlexia kutatással foglalkozó 1996-ban íródott doktori disszertáció éppen ezzel a szekvenciális memória problémával foglalkozott. (Gyarmathy Éva http://www.diszlexia.hu/)

Azért tartom ezt nagyon fontosnak, mert szerintem az ötös csoportokat vevő gyorstávírász versenyzők akkor képesek nagyobb tempóra, ha minél több diádot és triádot tanultak meg és építették be a mentális szótárukba! Ebbe most azért nem mennék bele részletesebben, mert az indító hozzászólásomban inkább a QSO-zó öröm-távírózást szerettem volna propagálni. Ha valaki ez ügyben mégis megkeresne, szívesen cserélek vele eszmét.

A Super Morse SM egy nagyon didaktikusan összeállított rendszer, melyben minden, a kezdeti egyszerű gyakorlatoktól az adás ellenőrzéséig (billentyűvel a soros porton keresztül) benne van. Kár, hogy a DOS felett eljárt az idő. Talán az LCWO.net hálózati oktató tesztel ilyen kiterjedten, mint az SM, de az adásodat az sem vizsgálja, pedig az nagyon fontos!

Ha valakiben rögzül egy rossz ritmus, akkor nem fognak neki visszamenni az általános hívására, mert már az is lehet, hogy a CQ szót is csúnyán, vagy érthetetlenül adja le. Kedvenc foglalatosságom, hogy leírom a log füzetembe, hogy ha valaki pl. a szuffix-ében két betűt egybead, melyek ezek a betűk. Ha egy két év múlva újra hallom az illetőt, ellenőrizhetően ugyan azokat a betűket adja rövidebb karakter közi szünettel!

Javaslom, hogy ha egy kezdő, nem gépi ellenőrző programmal kezdi az adás tanulását egyedül (pl. CW-player, Super Morse), akkor minél hamarabb teszteltesse magát gyakorlott távírásszal, hogy valóban ritmusosan ad-e. Nehogy rossz ritmus rögzüljön benne, amit utólag csak hosszadalmasan lehet korrigálni.

73! de HA4AA András

Avatar
ha4aa
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:60
Csatlakozott:2014.12.27. 18:21
Tartózkodási hely:Budapest-Agárd

Re: Morze oktató programok

Hozzászólás Szerző: ha4aa » 2015.01.07. 20:30

Szia HG7WAV!

Azt kérdezted, hogyan tudnád a karakterek ritmusos neveit elfelejteni. HA5DSA András javaslata jó, mert ha sokat hallgatod, és a vett ritmusképhez öntudatlanul kötöd azt a mozdulatsort, amivel leírod a betűket, az sikerre fog vezetni. Nem lesz időd ezekre a "segítő" szavakra gondolnod. Ezt úgy éred el, hogy a szünetek hosszát csökkented, vagyis az effektív sebességet növeled.

Lenne egy másik javaslatom is, ha már ismered legalább az angol ABC 26 betűjét és a számokat. Hallgass sok QSO-t a sávokban. Ott már szavakat és rövidítéseket fogsz sokat hallani, amihez sok minden érdekes dolgot köthetsz. Erről már itt a fórumon írtam. Én azt tettem, hogy elaludtam a sok éter hallgatás alatt, majd egyszer csak arra ébredtem, hogy ni csak, egy német és egy cseh állomás QSO-zik, mivel az OK és a DL szavakra emlékeztem félálmomból. Foglalkozz valami egészen mással, és szóljon közben a rádiód rövidhullámon, a távíró sávrészben.

73! de HA4AA András

Avatar
HG7WAV
Hozzászólások:18
Csatlakozott:2015.01.02. 22:32

Re: Morze oktató programok

Hozzászólás Szerző: HG7WAV » 2015.01.07. 12:17

Szia András!

Köszi a beállítási infokat!
Nyomatom, hátha belejövök egyszer....
:-)
73 es DX
HG7WAV
Viktor

Avatar
ha5dsa
Ipari alpintechnika szakosztályvezető
Ipari alpintechnika szakosztályvezető
Hozzászólások:189
Csatlakozott:2014.12.26. 20:03

Re: Morze oktató programok

Hozzászólás Szerző: ha5dsa » 2015.01.07. 06:37

HG7WAV írta:
Te a tényleges sebességre gondolsz, vagy csak a karakterek sebességére?
Mert ha CW PLAYER-ben beírom hogy 20WPM, akkor az már 2-es karakterek közti szünet esetén csak 15.3 WPM.
1. A szavak közötti szünet hosszának beállítása is befolyásolja a tényleges sebességet!

2. Adok egy tanácsot és talán a legfontosabb mit adhatok: Megértem a folyamatos kételyeket a tanulással kapcsolatban. De a legjobb út, ha nem gondolkodsz, csak leülsz és tiszta fejjel abban az öt percben, 10 percben, fél órában..., csak hallgatod és írod.

Onnan tudod, hogy jól csinálod, hogy fájnak az ujjaid.:D
.... .- ..... -.. ... .-

Avatar
ha5dsa
Ipari alpintechnika szakosztályvezető
Ipari alpintechnika szakosztályvezető
Hozzászólások:189
Csatlakozott:2014.12.26. 20:03

Re: Morze oktató programok

Hozzászólás Szerző: ha5dsa » 2015.01.07. 05:25

A G4fon bármennyire hihetetlen nem tud 5-ös karaktercsoportokat.

A Cw_player-ben a Choce mezőben bepontozod a Random módot, majd a Change gombot (2. kép) lenyomva, a lenyíló menüben súlyozottan írod be a kívánt karaktereket(1. kép).
cw_sulyozott_1a.JPG
A 2. képen láthatod, hogy a rendszer működik.
cw_sulyozott_2a.JPG
.... .- ..... -.. ... .-

Avatar
HG7WAV
Hozzászólások:18
Csatlakozott:2015.01.02. 22:32

Re: Morze oktató programok

Hozzászólás Szerző: HG7WAV » 2015.01.06. 17:26

Kedves Feri és András!

Köszönöm a reagálást, akkor 20wpm, a szünet meg CW PLAYER-ben egyenlőre: 2.
Az androidos IZ2UUF-ben ezt a szünetet nagyon szépen lehet állítani : 1, 1.25, 1.5, 2.
CW PLAYER -ben lehet valamiféle súlyozást állítani hogy többször adjon bizonyos karaktereket?

Sajnos a G4FON -nál nem megy az 5-ös karaktercsoportok adása - vagy csak én nem tudom hol lehet!?
73 es DX
HG7WAV
Viktor

Avatar
ha4aa
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:60
Csatlakozott:2014.12.27. 18:21
Tartózkodási hely:Budapest-Agárd

Re: Morze oktató programok

Hozzászólás Szerző: ha4aa » 2015.01.06. 14:55

HG7WAV írta:Szia HA4AA András!

Nekirugaszkodtam újra a távírónak.
Én nem számolgatom a ti-tá -kat, de sajnos ahogy a seregben tanították, bennem maradt a Pi-pás-bá-csi.
Ez alapján kötöm a hangképet a betűkhöz.
Állítólag nem jó, de hogy felejtsem el??

Írod ezt a 20wpm sebességet...
Ezzel talán ??

Te a tényleges sebességre gondolsz, vagy csak a karakterek sebességére?
Mert ha CW PLAYER-ben beírom hogy 20WPM, akkor az már 2-es karakterek közti szünet esetén csak 15.3 WPM.

Tehát mit állítsak be a CW PLAYER-ben?
Illetve IZ2UUF - android programban is megint más beállítás van a karakterek közti szünetet illetően!
Szervusz!

A 20 a minimális karakter sebesség legyen wpm-ben, de az effektívet vedd olyan lassúra, ahogy még bírod írni (pl. a szünetek növelésével). A G4FON ezt az effektív sebességet engedi beállítani a karakter sebesség mellett.

Sok sikert! 73! de HA4AA András

Avatar
Hegyi Ferenc
Hozzászólások:31
Csatlakozott:2014.12.31. 16:49
Tartózkodási hely:Szolnok
Kapcsolat:

Re: Morze oktató programok

Hozzászólás Szerző: Hegyi Ferenc » 2015.01.06. 06:07

Szervusz!

Bár biztos, hogy ha5aa András is reagálni fog a kérdésedre, én csak leírom, hogy én mit gondolok.

Engem is kísért a múlt. Bár a seregben csak a számokat tanultam meg ezzel a módszerrel, de még a mai napig is előjön időnként a „feketekávé”. (3) De már egyre kevesebbszer, és biztos vagyok benne, hogy idővel teljesen eltűnik.

Természetesen eszembe sem jutna egy ifjú amatőrnek azt mondani, hogy így tanuljon meg morzézni, de már abban nem vagyok biztos, hogy ez a módszer akkor nem volt e helyes. (lehet a köveket előkészíteni!!) Ugyanis egy hónap alatt mindenkinek 100-s tempóval kellett adni és venni. Amíg nem ment, nem volt eltáv! Pont 100-l! Mert ugye, ha valaki 150-l ad egy olyannak aki csak 50-l tud venni, akkor ott a rendszer összeomlik és az őrmester elvtárs, igencsak ideges tekintettel ordítozott volna a folyosón :)

A Cw player-ben a szóközt a tanulás végett lehet állítani. Természetesen az a cél, hogy 1-es szóközzel tudd leírni a betűket. Ekkor 20WPM a tényleges sebesség. Én úgy tanulok, hogy meghallgatom a jelet, memorizálom és amíg jön a következő jel, közben írom le az előzőt. A cél az, hogy minimum két három betűt fejben tudjak tartani.

Jó tanulást és kitartást kívánok Neked.

Baráti üdvözlettel: HA7HF Feri.



HG7WAV írta:Szia HA4AA András!

Nekirugaszkodtam újra a távírónak.
Én nem számolgatom a ti-tá -kat, de sajnos ahogy a seregben tanították, bennem maradt a Pi-pás-bá-csi.
Ez alapján kötöm a hangképet a betűkhöz.
Állítólag nem jó, de hogy felejtsem el??

Írod ezt a 20wpm sebességet...
Ezzel talán ??

Te a tényleges sebességre gondolsz, vagy csak a karakterek sebességére?
Mert ha CW PLAYER-ben beírom hogy 20WPM, akkor az már 2-es karakterek közti szünet esetén csak 15.3 WPM.

Tehát mit állítsak be a CW PLAYER-ben?
Illetve IZ2UUF - android programban is megint más beállítás van a karakterek közti szünetet illetően!
HA7HF

Válasz küldése