Távíró billentyűk, stb.

Minden, ami távíróval kapcsolatos.

Moderátor:ha5clf

fetaki
Hozzászólások:1
Csatlakozott:2017.04.23. 08:22
Re: Távíró billentyűk, stb.

Hozzászólás Szerző: fetaki » 2017.04.23. 09:02

Én is hagyományos billentyűt használok, nem a combra erősítettük hanem kézben tartottuk. :D

Avatar
ha4aa
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:60
Csatlakozott:2014.12.27. 18:21
Tartózkodási hely:Budapest-Agárd

Re: Távíró billentyűk, stb.

Hozzászólás Szerző: ha4aa » 2016.08.01. 21:20

HA5DON írta: ...
Ma készült el, most már éles teszt alatt van, ismerkedünk egymással :)
...
Gratulálok István! Gyorsan megcsináltad, és nagyon szépen néz ki. Sokáig használtam egy ilyet a TS850 rádiómmal. Számtalan DX-et sikerült vele könnyebben megszerezni. Miki konstrukciója remek! Egy 9 voltos teleppel is eljár.

73! de HA4AA András

Avatar
HA5DON
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:90
Csatlakozott:2015.01.03. 22:05

Re: Távíró billentyűk, stb.

Hozzászólás Szerző: HA5DON » 2016.07.31. 22:20

Sokat keresgéltem az utóbbi időben EL-KEY elektronika témában.
Egyszerű 555-ös IC-vel építettet többet is találtam, de próbapanelon összerakva nem hozták az elképzeléseimet. 1-2 arduino-s verziót is kipróbáltam, ezek már jobban tetszettek, de kezdtem többet akarni, akkor már legyen kijelző, programozható memória, miegymás.
Ez mindenképpen a mikrovezérlős megoldások felé vitt.
Megnéztem a gyáriakat is, de az áruk rendre eltántorított a vásárlástól.
Történt viszont, hogy nemrégiben találkoztam HA7CR Miklóssal, és beszélgettünk egy jót. Szóba került a morze is természetesen, és mesélte, hogy anno ő is tervezett egy elektronikát, aminek a leírása a honlapján megtalálható:
http://ha7cr.hu/amator/elkey/index.html
Ez PIC mikrovezérlős, és a leírás alapján teljesen személyre szabható, nagy tudású szerkezet.
A mikrovezérlőn kívül néhány ellenállás, egy FET, pár nyomógomb, egy 2x16-os LCD, és egy encoder kell csak hozzá, így szinte minden volt otthon hozzá.
A hiányzó dolgokat beszereztem, és összedugdostam breadboardon.
Nyomogattam, próbálgattam, megtetszett a működése, és legyártottam hozzá a nyákokat.
Ma készült el, most már éles teszt alatt van, ismerkedünk egymással :)

Csatolom a képeket a műveletről.
elkey_breadboard.jpg
elkey_laminalo.jpg
elkey_nyak.jpg
elkey_beultet.jpg
elkey_beultet2.jpg
elkey_proba.jpg
elkey_73.jpg
HA5DON István

Avatar
ha4aa
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:60
Csatlakozott:2014.12.27. 18:21
Tartózkodási hely:Budapest-Agárd

Re: Távíró billentyűk, stb.

Hozzászólás Szerző: ha4aa » 2016.02.06. 05:39

Szervusztok!

Tartok tőle, hogy sokan nem ismeritek a mechanikus gyorsbillentyűt. Az alábbi videó nagyon jól bemutatja:
https://www.youtube.com/watch?v=KgDNLd4C3Qk

Érdemes megtanulni a ritmusát, mert még elég sokan használják. A fenti bemutató azért nagyon jó, mert megmutatja, hogy hogyan lehet szabályozni a (pontok) adási sebességét a leggyorsabbtól a leglassúbbig. Le is adja az illető a hívójelét minden sebességgel.

Újabb távoktatási feladat: mi a hívójele? Szerintem nagyon jól kezeli ezt az eszközt! Nem könnyű. A vonásokat kézzel időzíti, amivel alkalmazkodnia kell a laprugó adta pontok hosszához. Ezért ad próbaképpen mindig V betűt, hogy felvegye a pontok ritmusát, és illeszkedjen hozzájuk.

Sok sikert a vételhez! 73! de HA4AA András

Avatar
ha5clf
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:392
Csatlakozott:2014.12.31. 16:01
Tartózkodási hely:Budapest

Re: Távíró billentyűk, stb.

Hozzászólás Szerző: ha5clf » 2016.01.03. 20:32

En is hasznaltam a billentyut a legutobbi SOTA alkalmaval, es meg kell mondanom, REMEK. Van egy nemet "precisios" elkey-m, amit kb 80 fontert vettem, es hasonlitaskepp, ha Don Istvan eszkozet araznam be, akkor a minosegi aranyaban 400 fontra tennem (igaz ennyiert nem lehet eladni), de a lenyeg az, hogy Istvan gyonyoru valodi precizios munkat vegzett.

Gratulalok Don Istvan :)
73 - Istvan/ha5clf

Avatar
ha5dsa
Ipari alpintechnika szakosztályvezető
Ipari alpintechnika szakosztályvezető
Hozzászólások:189
Csatlakozott:2014.12.26. 20:03

Re: Távíró billentyűk, stb.

Hozzászólás Szerző: ha5dsa » 2016.01.03. 14:42

Kipróbáltuk 5DON billentyűjét,fergeteges.

Ez pedig bár nem annak készült, de eddig ez a legkisebb:D
20160103_135001.jpg
.... .- ..... -.. ... .-

Avatar
ha4aa
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:60
Csatlakozott:2014.12.27. 18:21
Tartózkodási hely:Budapest-Agárd

Re: Távíró billentyűk, stb.

Hozzászólás Szerző: ha4aa » 2015.12.28. 15:16

Kedves HA5DON István!

Itt van a véleményem az új billentyűdről:

http://www.kfki.hu/~ha4aa/HA5KDR/don.wav

73! de HA4AA András

Avatar
ha4aa
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:60
Csatlakozott:2014.12.27. 18:21
Tartózkodási hely:Budapest-Agárd

Re: Távíró billentyűk, stb.

Hozzászólás Szerző: ha4aa » 2015.12.20. 14:00

Szervusztok!

Felvettek a YouTube-ra. Egy olasz állomás CQ-zott, és várt arra, hogy valaki válaszoljon neki. Mindezt avval a hátsó szándékkal tette, hogy egy YouTube videot csináljon a QSO-ból. Valaki válaszolt a hívására, de nem tudta levenni egyből, én meg egy kicsit erőszakosan leadtam a partnerével egy időben a hívójelemet. Mint a felvételből kiderül, az én jelem volt az erősebb, így nekem jött vissza. Besétáltam a csapdájába. :)

Nem valami szépen adott, ráadásul egy BUG-al, amit egyébként is nehezebben szoktam tudni levenni. Nézzétek meg a videot és hallgassátok meg a QSO-nkat. A végén elárulta, hogy a YouTube-on fogunk landolni, de ezt úgy látszik nem tudtam levenni a QSO alatt, csak azután, hogy most ráakadtam a felvételére.

Tanulási céllal is érdemes meghallgatni, mivel többször visszajátszható, így sokkal könnyebb, mint egy élő QSO-ban helytállni. Ki írja meg elsőnek, hogy milyen nevet adott az állomás? Főleg azoknak a megfejtésére számítok, akik már tudják a 26 betűt és a számokat, de még kevés QSO-t hallgattak meg. Fogjátok fel ezt a feladatot úgy mint egy távoktatási leckét :!:

https://www.youtube.com/watch?v=weio63CW47I

73! de HA4AA András

Avatar
ha5dsa
Ipari alpintechnika szakosztályvezető
Ipari alpintechnika szakosztályvezető
Hozzászólások:189
Csatlakozott:2014.12.26. 20:03

Re: Távíró billentyűk, stb.

Hozzászólás Szerző: ha5dsa » 2015.12.15. 06:09

Fergeteges! Don nekem is kell ilyen! Jak szerintem senki nem olvassa ki mit akartál írni (én biztos nem) max aki még nem távírózott. Legközelebb úgy old meg, hogy hallgatható legyen :D
.... .- ..... -.. ... .-

Avatar
ha5clf
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:392
Csatlakozott:2014.12.31. 16:01
Tartózkodási hely:Budapest

Re: Távíró billentyűk, stb.

Hozzászólás Szerző: ha5clf » 2015.11.19. 18:54

Istvan,

Nagyon szep munka, most mar csak sorozatgyartani kell es a SOTA-sokna arulni :). Termeszetesen eBay-en a vilag osszes SOTA-sanak.
73 - Istvan/ha5clf

Válasz küldése