Távíró billentyűk, stb.

Minden, ami távíróval kapcsolatos.

Moderátor:ha5clf

Avatar
ha5clf
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:392
Csatlakozott:2014.12.31. 16:01
Tartózkodási hely:Budapest
Re: Távíró billentyűk, stb.

Hozzászólás Szerző: ha5clf » 2015.08.11. 22:20

Szep es kreativ munka. Legkozelebb nem dobok ki HD-t. Persze nem konnyu szetszedni, de ha belepusztulok is kiszedem a csapagyat.

"Mar megint az RH csapat."
73 - Istvan/ha5clf

HA7LC
Hozzászólások:50
Csatlakozott:2015.01.02. 11:08

Re: Távíró billentyűk, stb.

Hozzászólás Szerző: HA7LC » 2015.08.11. 07:34

Nagyon szép munka!

Avatar
HA5DON
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:90
Csatlakozott:2015.01.03. 22:05

Re: Távíró billentyűk, stb.

Hozzászólás Szerző: HA5DON » 2015.08.10. 18:51

elkey.jpg
Sziasztok!

A hétvégén a dögmelegre való tekintettel fedettpályás elfoglaltságot kerestem magamnak.
Körülnéztem a fiókban, miből lehetne építeni valamit.
Amiket találtam:
-Egy leégett tekercsű EVIG relé
-Egy kis darab nyáklemez
-Egy bontásra váró elektronikahibás HDD (ezt a neodímium mágnesek miatt tartottam meg)
-Egy darab a mindenre jó IKEA vágódeszkából
-Sorkapocs (nyákba ültethető)
-Jó masszív kisméretű műszerdoboz

Egy korábbi klubnapon HA5DSA András mutatta a homebrew elkey-ét, amiből én is ihletet kaptam.
Bár morzézni még nem tudok, az építés vonz, mint lepkét a láng, így hát továbbgondoltam a látottakat, és elhatároztam, hogy a relé morzeérintkezőjével fogom megvalósítani a dolgot, ami wolfram pogácsás, oxidmentes, remélhetőleg mindig jó kontaktot fog adni.
Az érintkező viszont vékonyka, arra nem tehetem a mozgatókart, mert elhajlik, így kigondoltam egy mechanikát.
A forgáspontot a HDD-ből kiszerelt fejcsapágy adja, a külső kar nyáklapból lesz, az érintkező felé a mozgást pedig a műanyag vágódeszka (vagy inkább vágólap, mert fa nincs benne) megfelelő formára vágott darabja fogja közvetíteni. Ebbe szépen be tudtam ágyazni a csapágyat is, és a nyákdarabot is.

A reléből a kapcsoló érintkezőt felfogattam 2 "L" profilú aluminium közé, a 2 pólust pedig simán lecsavaroztam a nyáklapra. A rézfólia felől sniccerrel felkarcoltam nagyjából, hogy mit is akarok, a többi rezet pedig simán lenyúztam. A későbbi jó kontakt érdekében be is ónoztam a megmaradt vezetősávokat.
A nyákban kifúrtam a csapágy helyét, bár el is fűrészelhettem volna abban a vonalban, mert mögötte már nincs jelentősége a lapnak.

Ezután már csak a dobozt kellett megfelelő helyeken kivágni, hogy a mozgatókar és a vezeték kivezethető legyen, és kész is volt a nagy mű.

A relé érintkező rugalmassága elég a középállásba visszatérítéshez, így plusz rugókat nem építettem bele.
A csapágy könnyen jár, határozottan érezni, mikor érnek össze az érintkezők.
A vágódeszka oldalába tettem 2 csavart ütközőnek, azért, hogy ne lehessen túlnyomni a kart, és elgörbíteni az érnitkezőt.
De beszéljenek a képek:
https://goo.gl/photos/LbNA61Rms1PTaRKS6
HA5DON István

Avatar
HA5DON
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:90
Csatlakozott:2015.01.03. 22:05

Re: Távíró billentyűk, stb.

Hozzászólás Szerző: HA5DON » 2015.02.24. 08:54

Üdv!

A levlistán már írtam az új szerzeményemről,de többen jeleztétek, hogy rossz a link, amit mellékeltem.
A levelezőprogramom szivat, minden link elé betesz még egy http://-t, ezért inkább itt mutatom be a levélnehezékemet, úgyis témába vág.
Egy ilyen Junker billentyűt sikerült beszereznem:
Kép

A teljes galéria ezen a linken nézhető meg:
https://plus.google.com/photos/11053896 ... wrOxsq2dRg
(remélem, itt már helyesen működik).

István
HA5DON István

Avatar
ha5clf
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:392
Csatlakozott:2014.12.31. 16:01
Tartózkodási hely:Budapest

Re: Távíró billentyűk, stb.

Hozzászólás Szerző: ha5clf » 2015.02.23. 17:09

Mostanaban ezt a billentyut hasznalom SOTA-ra. A billentyu betolhato es igy vedve van szallitas kozben. A kabel pedig kihuzhato, ami szinten egyszerusiti a csomagolast. Nemet gyartmany, de draga:

http://www.hamradio.co.uk/accessories-g ... pd-682.php
73 - Istvan/ha5clf

Avatar
ha5clf
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:392
Csatlakozott:2014.12.31. 16:01
Tartózkodási hely:Budapest

Re: Távíró billentyűk, stb.

Hozzászólás Szerző: ha5clf » 2015.02.21. 23:02

Combos ;)
73 - Istvan/ha5clf

Avatar
Hegyi Ferenc
Hozzászólások:31
Csatlakozott:2014.12.31. 16:49
Tartózkodási hely:Szolnok
Kapcsolat:

Re: Távíró billentyűk, stb.

Hozzászólás Szerző: Hegyi Ferenc » 2015.02.21. 17:53

És tényleg kellemes vele morzézni.
usa_morzebill.jpg
usa_morzebill.jpg (46.63KiB)Megtekintve 10244 alkalommal
HA7HF

Avatar
ha5dsa
Ipari alpintechnika szakosztályvezető
Ipari alpintechnika szakosztályvezető
Hozzászólások:189
Csatlakozott:2014.12.26. 20:03

Re: Távíró billentyűk, stb.

Hozzászólás Szerző: ha5dsa » 2015.01.29. 12:19

Ahogy most is, ugyanis az USA hadserege mai napig használja a távírót, mint kommunikációs módot, és sokan a combjukra szíjazzák. Ha7hf le is gombolt magának egyet az egyikről:D
.... .- ..... -.. ... .-

HA2BHG
Hozzászólások:20
Csatlakozott:2015.01.02. 10:23

Re: Távíró billentyűk, stb.

Hozzászólás Szerző: HA2BHG » 2015.01.29. 11:34

ha5clf írta:Es akkor meg hozzateszem, hogy mivel a kapacitiv "paddle" nem mukodott megfeleloen a SOTA alkalomkor, epitettem egy ideigleneset. Elvegre nem vihettem magammal a kilos asztali "bencher"-t. Nem ajanlom a kovetkezo fel ora alatt elkeszitheto kutyut, de emleknek eltettem....
_simple.JPG
Egy SOTA aktivalashoz a Szár-hegyen megtette a magaet.
Üdv! A "kilós asztali...." okán említeném, hogy már a II.VH USA híradói alkalmazták, hogy a billentyűjüket odaszíjazták a lábuk felső részéhez, mint ahogy a coltjukkal tették egy évszázaddal korábban. No, így a balansz a billentyű alatt kéznél, azaz lábnál van, és kellően stabil. Bár szokni kell! ;)
Minden jót: Gyuri

Avatar
ha5clf
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:392
Csatlakozott:2014.12.31. 16:01
Tartózkodási hely:Budapest

Re: Távíró billentyűk, stb.

Hozzászólás Szerző: ha5clf » 2015.01.28. 09:50

Es akkor meg hozzateszem, hogy mivel a kapacitiv "paddle" nem mukodott megfeleloen a SOTA alkalomkor, epitettem egy ideigleneset. Elvegre nem vihettem magammal a kilos asztali "bencher"-t. Nem ajanlom a kovetkezo fel ora alatt elkeszitheto kutyut, de emleknek eltettem....
_simple.JPG
Egy SOTA aktivalashoz a Szár-hegyen megtette a magaet.
73 - Istvan/ha5clf

Válasz küldése