Oldal: 1 / 2

Re: Készüljünk a rádióamatőr vizsgára!

Elküldve: 2015.02.10. 17:31
Szerző: HA7BN
Igen, ez engem is bosszant. Miért kellenek a buktatók?
Ráadásul a vizsgán alig van idő a gondolkodásra. Sok a kérdés az 50 percre. Egy ilyen kérdést a kezdők nagy része szerintem csak megtippenlni tud, mert átgondolni ilyen mélységig nincs idő.
A másik szintén érdekes. A vizgabizottság mi alapján mérlegel. Két jó válaszból melyiket fogadja el. A javító sablonon csak egy lyuk van ahol vagy látszik a karika, vagy nem.
73! Endre

Re: Készüljünk a rádióamatőr vizsgára!

Elküldve: 2015.02.10. 16:58
Szerző: ha5clf
Persze, hogy nem teged szidlak, hisz jol eldiskuraltunk a megoldason. Csak az bosszant, hogy miert nem lehet egy valasz a kerdesre, es miert kell a kerdes moge is olvasni. Melyik lesz az, amit szerinted a vizsga bizottsag elfogad. Mindket valasz jo, mi az ami szerint jobb az egyik... Nincs szukseg folosleges buktatokra, hogy valaki jo radioamator legyen...

Re: Készüljünk a rádióamatőr vizsgára!

Elküldve: 2015.02.10. 16:53
Szerző: HA7BN
De ugye nem engem akar szidni :)

Köszönjük a kimerítő okfejtést, öröm volt elolvasni. A szombati oktatáson is a C volt a jó megoldás.
Én az A-t választottam akkor. :oops:

Re: Készüljünk a rádióamatőr vizsgára!

Elküldve: 2015.02.10. 15:47
Szerző: ha5clf
Ezzel egyetertek a b) valaszt nem is meltattam :)

Eloszor mi az az instabilitas?

Amikor bekapcsoljuk a keszuleket az ado oscillatora elindul, a kornyezete felmelegszik es eler egy stabil allapotot (VCO, Phase-Locked Loop vagy nem). Elkepzelheto, hogy az oscillator ho valtozasokra maszkal (drift). Ezert hasznalnak pld "heat chamber" oscillatort. Az ICOM 746-os TCVR-emben ilyen oszcilator van. Felmelegiti a kis hoszigetelt dobozt belul es ezt a homersekletet tartja fuggetlenul a kinti hotol, igy nem "maszkal" el a frekvencia. Tehat a "drift" az egyik ami befolyasolja a stabilitast.

A masik a tapfeszultseg instabilitasa az oszcillatorhoz. Ha benyomom a kulcsot es megterheli a vegfok a tapegyseget es lecsoken a feszultseg, akkor esetleg rosz stabilizator eseteben az oscillator "elmaszik". Vagy esetleg a stabilizator mar nem tud stabilizalni, mert akkorat esett a feszultseg a kulcs benyomasara. Ezt "chirp"-nek nevezik az angolszasz irodalomban. Persze tobb minden okozhatja ezt, ha az OSC nincs jol csatolva a kovetkezo fokozathoz az is megterhelheti. Sot, ha visszajut az OSC-ba a vegfokbol jel a rosz arnyekolas miatt az is okozhatja.

Tehat az instabilitast ez a ket elem okozza: "drift" es "chirp", vagyis magyarul talan "elmaszkalas" es "csipogas"-nak nevezzuk, vagy valami olyasminak.

Az instabilitas ezt a ket dolgot okozhatja. Punk-tum.

A kulcs altal generalt "csattogas" (megint csak nem ismerem a magyar kifelyezest erre), tehat a "key clicks" egy teljesen mas teszta, nem instabilitas problema, viszont megnoveli az ado savszeleseget, es itt jon be az atlag teljesitmeny novekedes mert az ado nem egy frekvencian, hanem tobb frekvencian is ad a key-clicks altal generalt savszelessegben.

Visszaterve az instabilitasra, melyik okoz savszelesseg valtozast? A "drift" igazan nem, lassan maszkal a taviro jele es te meg mszkalsz utana a vetel oldalon, tehat itt igazan nem beszelhetunk savszelessegrol. Csak kellemetlensegrol, mert belemaszkalunk masnak az adasaba, de amikor az egyik helyen vagyunk akkor nem vagyunk mashol, tehat nem szelesebb a savunk.

Viszont a "chirp" az pillanatnyi frekvencia valtozast okoz, es ahogy kulcsolunk ugy valtozik a frekvencia ket veg kozott. Benyomjuk a kulcsot es pld leesik a frekvencia 25Hz-et (ez csak pelda) az eredeti freqvenciarol. Igy adja ki azt a furcsa csipogo (vartyogo) hangot. Tehat gyorsan maszkal a frekvencia ket frekvencia kozott. Sot ez nem is szetszort jel, inkabb FSK, vagyis ket frekvencia kozt ugral.

Okozhat ez atlag teljesitmeny novekedest? Hat hosszu gondolkozas es szakirodalom bongeszes utan rajottem, hogy igen.

Tehat az a) is igaz es a c) is igaz. Melyik az igazabb? Mit okoz a tavirouzemmodban az ado instabilitasa? Hat csipogo hangot hallunk a vevo oldalon es szelesebb lesz az ado savszelessege, meg magasabb az atlag teljesitmenye.

Igazad van most ezek utan mar en is a C)-t valasztanam. De szeretnek ide irni egy par kifelyezest, ami azt hiszem inkabb mellozok.....#^#&^$@!@. Miert kell igy???

Re: Készüljünk a rádióamatőr vizsgára!

Elküldve: 2015.02.10. 14:13
Szerző: hg5cut
ha5clf írta:Tibor, Nagyon erdekelne a Feri bejegyzese, sajnos nincs Facebookom (elvbol), ide tudnad engedelmevel masolni a valaszat?
Hátszóvalhogyismaondjamizé. Feri most is hozta a formáját.

Re: Készüljünk a rádióamatőr vizsgára!

Elküldve: 2015.02.10. 09:35
Szerző: HA7BN
A B válazhoz még nem írtam semmit:
Szerintem a távirójel nem lehet torz a végfok instabilitásától.
Valamilyen jel ki fog jönni az adóból. Ez ugye modulálatlan vivő (van jel-nincs jel). Nem hinném, hogy akkora lenne a probléma - instabilitás, hogy az jeltorzulást okozna. Ezt ugye egy vevőben lehetne hallani. Ha ott megjelenik a vivő, a második keverő keveri rá a jelet, amit hallunk a vevő oldalon.

Re: Készüljünk a rádióamatőr vizsgára!

Elküldve: 2015.02.10. 08:41
Szerző: ha5clf
Tibor,
Nagyon erdekelne a Feri bejegyzese, sajnos nincs Facebookom (elvbol), ide tudnad engedelmevel masolni a valaszat?

Re: Készüljünk a rádióamatőr vizsgára!

Elküldve: 2015.02.10. 03:32
Szerző: hg5cut
A fészbukon a Magyar Rádióamatőrök csoportban is született egy frappáns válasz a témával kapcsolatban K. Feri tollából. Érdemes elolvasni.
https://www.facebook.com/groups/1821462 ... 047123863/

Re: Készüljünk a rádióamatőr vizsgára!

Elküldve: 2015.02.09. 22:30
Szerző: HA7BN
ha5clf írta:Sot mi tobb, az atlag teljesitmeny semmi keppen nem nohet, mert akkor valaminek novelnie kellene a teljesitmenyt, es azt meg mi tenne. Szoval a C) emiatt kiesik.
Az átlagteljesítmény növekedését szerintem okozhatja intermodulációs torzítás.

Re: Készüljünk a rádióamatőr vizsgára!

Elküldve: 2015.02.09. 21:53
Szerző: HA7BN
Csak sajna nem az "A" jó válasz.
A csipogás az oszcillátorból kijövő jel lecsengésszerű "megszakadásából" keletkezik.
A billentyű elengedése után nem hirtelen szakad meg a kijövő jel, marad utána egy kisebb amplitúdójú lecsengés.