Végén táplált rezonáns felhullámú antenna

Moderátor:ha5clf

Avatar
ha5clf
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:392
Csatlakozott:2014.12.31. 16:01
Tartózkodási hely:Budapest
Re: Végén táplált rezonáns felhullámú antenna

Hozzászólás Szerző: ha5clf » 2015.05.01. 14:08

Szervusz Andras,

Egyenlore csak 40 m es 80 m volt a terv es a meresek is ezt igazoljak vissza. Szeretnem kiboviteni 20 m-re is, de ahhoz a primert 3 menetre kell csokkentenem es a szekundert pedig megroviditeni 10 menettel alulrol. Ezek egyenlore csak szamitasokon alapulnak. Ezt egy DPDT kapcsoloval tudnam is kapcsolni. Viszont eloszor szeretnem igy kiprobalni 40/80 m-en.

A 40m huzalt egy 12m-es uvegszalas oteleszkopos oszlopra szeretnem helyezni. Most keszul egy hasonlo oszlop tarto:
tarto.jpg
tarto.jpg (23.21KiB)Megtekintve 14792 alkalommal
Majd igy nezne ki a konfiguracio:
ant.jpg
Tehat barhol ahol autoval meg tudok allni, ott fel tudom alitani ha van kb 35/40 m tavolsag az antenna huzal foldre valo erositesere. Igy nagyon gyorsan es egyszeruen tudnam telepiteni keszenleti esetekre. A 80 es a 40m az orszagon belul megfelelo, de nemzetkozi esetekben a 20m is fontos lehet.

Elobb utobb en is beszalok a DMR-be, ugyanis annak sokkal nagyobb jelentosege lehet hosszutavon nemzetkozi veszhelyzeti komunikacioban.

Csak egy utolagos megjegyzes, a szigetelo tul van meretezve, de nagyon megtetszett a multkori borzen es igy ezt hasznaltam. Maximum 1kV a kimeneti feszultseg az 1:10 transzformacional, ez viszont valoszinu tobb kV-ot is konnyen kibir.

SWR merot nem tartalmaz a doboz, ebben az esetben egy kesz SWR merot viszek magammal, itt a suly nem tenyezo. Az elenallas hid megoldast kihagytam, valoszinu veletlen folyaman elobb-utobb leegetnem az ellenallasokat.
73 - Istvan/ha5clf

Avatar
ha4aa
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:60
Csatlakozott:2014.12.27. 18:21
Tartózkodási hely:Budapest-Agárd

Re: Egy nagy teljesitmenyu EFHW tuner

Hozzászólás Szerző: ha4aa » 2015.05.01. 13:18

ha5clf írta:A SOTA celbol epitett EFHW (end-fed half-wave) tunerjeim mind alacsony teljesitmenyre keszultek, kb 20 W-ra. Mivel a Radioamator Keszenleti Szolgalat kovetkezo gyakorlata majus 8-an lesz (http://rksz.freeforums.org/korvel-2015- ... 0-t53.html), ugy gondoltam egy uj antennaval allok elo.
...
Kedves István!

Ez valami egészen gyönyörű! 100 wattra nem is olyan nagy, de a szigetelőn látszik, hogy komoly a dolog. Kitből építettem egyszer egy hasonló rendszert. Azt Fuchs tunernek hívták (már elajándékoztam) és nagyon sok sávra mondták, hogy használható: http://www.qrpproject.de/Media/pdf/Mult ... nglish.pdf
80 méterre nekem már nem működött, persze 40 méter huzalt jól kihúzni sem könnyű, 8-) lehet, hogy ez volt a hiba oka. Nagyon érdekelne, hogy hány sávon tudod majd használni a te konstrukciódat, és milyen huzalmérettel. Még az is lehet, hogy kedvet kapok utána építeni ezt a szép kis dobozkát. 8-) Az SWR-t hogyan méred? Ez a kis 5 W-os kit ezt LED-el teszi.

73! de HA4AA András

Avatar
ha5clf
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:392
Csatlakozott:2014.12.31. 16:01
Tartózkodási hely:Budapest

Egy nagy teljesitmenyu EFHW tuner

Hozzászólás Szerző: ha5clf » 2015.05.01. 12:09

A SOTA celbol epitett EFHW (end-fed half-wave) tunerjeim mind alacsony teljesitmenyre keszultek, kb 20 W-ra. Mivel a Radioamator Keszenleti Szolgalat kovetkezo gyakorlata majus 8-an lesz (http://rksz.freeforums.org/korvel-2015- ... 0-t53.html), ugy gondoltam egy uj antennaval allok elo. Tavaly egy 40/80 m kereszt (nagy hely igenyu) antennat hasznaltam, viszont most szeretnek kiprobalni egy vegen taplalt antenat teljes 100 W teljesitmennyel. Ehhez keszitettem egy tunert.
ckt.jpg
A forgokondi sorba van kotve ezzel is emelve a feszultsegallosagat.
Az elozo tunerjeim leiras alapjan, most viszont sajat szamitasaim, majd ezek meressel valo ellenorzese alapjan kleszultek. Itt egy alapszabaly amit egy EFHW tunerrol tudni kell:
  • Az antenna felhullam hosszu es rezonanciaban kell lennie a tervezett frekvencian
  • A transzformator primer/szekunder aranya 1:6, 1:7, 1:8, 1:9, vagy 1:10 kell, hogy legyen
  • A szekunder inductivitasanak megfelelonek kell lennie, hogy a parhuzamos rezgokor rezonanciaban legyen a tervezett frekvenciakon
Az elso pont egyertelmu, viszont nem olyan egyszeru feladat. Tuner nelkul kell, hogy rezonanciaban legyen a felhullamu antenna huzal. A masodik pont szinten fontos. Nem tudjuk, hogy az antenna milyen impedanciat fog kepviselni a fold vezetokepessege, a kornyezeti epitmenyek, stb miatt, csak annyit tudunk, hogy ez korulbelul 1800 es 5000 Ohm kozott mozog. Ezert keszitunk egy kapcsolhato szekundert. A harmadik pont pedig szinten egyertelmu, a parhuzamos rezgokornek rezonanciaban kell lennie a tervezett frekvencian. A primer/szekunder aranya es a szekunder oldala egy kényszeríto allapotot ad. Vagyis minden allasaban a kapcsolhato szekundernek kihangolhatonak kell lennie az adott tervezett frekvencian. Hangolaskor megkeressuk a legalacsonyabb SWR-t es ez akkor erheto el ha megtalaljuk a megfelelo impedanciat az antennanak (1800, 2450, 3200, 4050, es 5000 Ohm lepesekben, vagyis megkozelitoleg) majd a rezgokort a megfelelo frekvenciara hangoljuk.
out.jpg
Bilincsel az oszlopra erositheto hangolo egyseg.
Egyenlore meresek alapjan ellenorzott a tuner, az eloben valo kiprobalasa meg varat magara. A tapasztalatokat majd kozzeteszem itt.
73 - Istvan/ha5clf

Avatar
ha5dsa
Ipari alpintechnika szakosztályvezető
Ipari alpintechnika szakosztályvezető
Hozzászólások:189
Csatlakozott:2014.12.26. 20:03

Re: Végén táplált rezonáns felhullámú antenna

Hozzászólás Szerző: ha5dsa » 2015.03.31. 10:02

A te számításaid alapján van megépítve. A mechanikai hosszban benne van az a kis rész amin a saru lóg, és összekapcsolva nem hajlott hurkot, hanem majdnem 180 fokos (egyenes) szöget zár be az antennával, tekintettel a múltkori mérési eredményekre amikor azt vizsgáltuk, hogy hogyan befolyásolja a az antenna végén lévő "farkinca" szöge a rezonanciát.
.... .- ..... -.. ... .-

Avatar
ha5clf
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:392
Csatlakozott:2014.12.31. 16:01
Tartózkodási hely:Budapest

Re: Végén táplált rezonáns felhullámú antenna

Hozzászólás Szerző: ha5clf » 2015.03.20. 18:17

Szia Andras,

Megmerned a vegen taplalt antenna huzal hosszakat. Tudom, hogy Lambda/2, stb., de jo lenne ha lerajzolnad es leirnad a mereteket, hogy mas is megepithesse, ha ugy adodik.
73 - Istvan/ha5clf

Avatar
ha5dsa
Ipari alpintechnika szakosztályvezető
Ipari alpintechnika szakosztályvezető
Hozzászólások:189
Csatlakozott:2014.12.26. 20:03

Re: Végén táplált rezonáns felhullámú antenna

Hozzászólás Szerző: ha5dsa » 2015.03.20. 17:36

Végül minden sikerült. A mai nap tartalmasan telt. Elkészült a végén táplált antenna és hozzá a tuner. Az antenna megy 15, 17, 20, 30, 40, méteren szinte mindenhol 1:1,1 es SWR. 80 méterre van egy kiegészítő dipószára, inv V-kénti használatra.

HA5CLF Istvannal behangoltuk a tekercs antennat 40 méterre. Azért nem 80 méter, mert 40 kell nekünk a sotára. De persze több sávra is csinálunk.

A tekercsantenna HA5AG Laci találmánya. Ő 80 méterre tervezte olyan amatőröknek, akiknek nem adatik meg a nagy terület. Ezzel az antennával lakásból lehet rádiózni. (mármint az antenna van a lakásban:D) Laci DX-ezik vele az antenna hossza 3 méter! Csinált dipólust is ez szimmetrikusan és aszimetrikusan is táplálható. Elmondása szerint nagyon jó riportokat kapott. Az antenna tervrajzát Laci előzetes engedelmével közzéteszem itt:
HA5AG_roviditett_antennaja.JPG
.... .- ..... -.. ... .-

Avatar
ha5dsa
Ipari alpintechnika szakosztályvezető
Ipari alpintechnika szakosztályvezető
Hozzászólások:189
Csatlakozott:2014.12.26. 20:03

Re: Végén táplált rezonáns felhullámú antenna

Hozzászólás Szerző: ha5dsa » 2015.03.05. 11:44

Igen köszönöm, közben rájöttünk, hogy nagyobb fajlagos ellenállás miatt talán nő a sávszélesség. De már arra is, hogy nem jó az elgondolás. Most hívtam Istvánt, elmondtam a gondolataimat. A lényeg az, hogy minek választanám le a sugárzókat, ahelyett, hogy hullámhosszak többszörösén adnék, ráadásul, ha tovább megyünk akkor fázisfordítókat is berakhatnánk, mondjuk 10 méteren a 20 méteres sávra vagy 8,5 méteren a 17 re.
Kísérletezni kell, úgyhogy legyártom és jövőhéten méregetünk.
.... .- ..... -.. ... .-

HA7LC
Hozzászólások:50
Csatlakozott:2015.01.02. 11:08

Re: Végén táplált rezonáns felhullámú antenna

Hozzászólás Szerző: HA7LC » 2015.03.04. 19:26

ashuzallal is szélessávú lesz, a veszteségek miatt. A kínai acélbetétes szárítókötél ezz ügyben már bizonyított. Könnyű, erős, időálló. 10 és 20 méteres darabokban kapható, jól forrassztható.

Avatar
ha5dsa
Ipari alpintechnika szakosztályvezető
Ipari alpintechnika szakosztályvezető
Hozzászólások:189
Csatlakozott:2014.12.26. 20:03

Re: Végén táplált rezonáns felhullámú antenna

Hozzászólás Szerző: ha5dsa » 2015.03.03. 16:31

Sávszélesség nagyobb lenne. Kérdés kell e? Hazamegyek, megmérem a súlytöbbletet. Vagy megcsinálom mindkettőből.

Megcsinálom mindkettőből és leteszteljük! :D :D :D
.... .- ..... -.. ... .-

HA7LC
Hozzászólások:50
Csatlakozott:2015.01.02. 11:08

Re: Végén táplált rezonáns felhullámú antenna

Hozzászólás Szerző: HA7LC » 2015.03.03. 15:45

Vastag rézre szavazok!

Válasz küldése