Balun, unun, stb.

Moderátor:ha5clf

Avatar
ha5dsa
Ipari alpintechnika szakosztályvezető
Ipari alpintechnika szakosztályvezető
Hozzászólások:189
Csatlakozott:2014.12.26. 20:03
Re: Balun, unun, stb.

Hozzászólás Szerző: ha5dsa » 2015.01.14. 08:22

Előadás jó volt, köszi. Egy lépéssel pár dologban előrébb vagyunk!
.... .- ..... -.. ... .-

Avatar
ha5dsa
Ipari alpintechnika szakosztályvezető
Ipari alpintechnika szakosztályvezető
Hozzászólások:189
Csatlakozott:2014.12.26. 20:03

Re: Balun, unun, stb.

Hozzászólás Szerző: ha5dsa » 2015.01.13. 14:34

Ma tarthatnál egy előadást a balunokról! Én vevő lennék rá.
Én még azt is elismerem, hogy nem értek hozzá, pedig jó párat legyártottam:D
Sokan viszont azt mondják értenek hozzá, de nem tűnik fel nekik, hogy a macskalétrához hogyan csatolunk RG58-at egy 3 különböző színű vezetőből trifilárisan tekert vassal. (megtörtént)
.... .- ..... -.. ... .-

Avatar
ha5clf
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:392
Csatlakozott:2014.12.31. 16:01
Tartózkodási hely:Budapest

Re: Balun, unun, stb.

Hozzászólás Szerző: ha5clf » 2015.01.13. 08:49

A balun toroid anyaga nagyon fontos. Keszitenek vas-por (iron powder) vagy ferit porbol toroidokat. A vas elonye, hogy birja a tulmelegedest, a ferit anyag strukturajaban a tulmelegedes viszont permanens karosodast okozhat. Megemlitem pld. az amidon toroidokat. Szinekkel jelolik a toroid fajtait, pld piros fempor toroid az 3-30MHz, sarga 7-60MHz frekvencian hasznalhatok (a FRQ-kat fejbol irom, csak korulbeluliek az emlekezetembol).

Az amidon szinnel jelolt fem-por toroidok elonye, hogy lakkal bevont es nem kell kulon szigetelni tekercseles elott. Nem karcolja meg a tekercselo vezetek szigeteleset zarlatot okozva. Roviden az anyag meghatarozza az egyik szamunkra legfontosabb tenyezot, hany menet milyen induktivitast eredmenyez. Vannak olyan toroidok amik nagyon magas induktivitast eredmenyeznek mar relativ alacsony menet szammal is, ezek alkalmatlanok rovid hullamu balunoknak, viszont nagyon jo fojto tekercsek magas frekvencia szureshez (altalaban kapcsolo tapegysegekben talaljuk ezeket).

A huzal ritkan, szethuzott tekercselese nem esztetikai okbol keszul, hanem a szort kapacitas csokkentese erdekeben. Ezert jo olyan toroidot valasztani, ami nem igenyel tul sok menetet (nem keletkezik magas szort kapacitas).

Vannak hasznos modszerek a tekercseleshez. Peldaul ha korbe tekercselunk egy toroidot akkor a ket vege kozel kerul egymashoz es nam mindig elonyos sem a szort kapacitas sem pedig a fizikai szereleshez. Itt van egy kep ami egy erdekes megoldast mutat:
a.jpg
Ez pedig egy szimpla egyiranyu tekercseles, lasd milyen kozel vannak a tekercs vegei.
balun1to4.JPG
Szoktak ket vekony koax kabelt is hasznalni tekercseleshez. Itt valojaban negy errel tekercselsz, viszont ha a ket koax kopenyet osszekotod a vegeken, akkor 3 eret kepeznek (1:9 unun pld).

Erdemes googleon rakeresni "amidon toroid" es "toroid balun" vagy hasonlo kulcsszavakra es ozonlik a hasznos informacio.
73 - Istvan/ha5clf

HG7JAK
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:116
Csatlakozott:2014.12.27. 22:09
Tartózkodási hely:Százhalombatta

Re: Balun, unun, stb.

Hozzászólás Szerző: HG7JAK » 2015.01.12. 16:05

Van-jelentősége a balun tekercs anyagának, átmérőjének?
Tömör réz drót, vagy lehet sima sodrott műanyag szigetelésű?

Láttam, hogy csoportokba van rendezve a tekercs, kettes-hármas.
Ez csak esztétika, vagy van jelentősége?
Lehet-e olyan balunt tekerni amin összeérnek a menetek? Mert olyan sűrűn vannak.
HG7JAK OP Lóri

Avatar
ha5clf
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:392
Csatlakozott:2014.12.31. 16:01
Tartózkodási hely:Budapest

Re: Balun, unun, stb.

Hozzászólás Szerző: ha5clf » 2015.01.03. 18:49

Szerintem nehez egyertelmuen meghatarozni egy anyagot egyszeru meresekkel. Ha ratekerek egy nehany menetet es megmerem az induktivitast, az valamit elarul. Ebbol kiszamithatom az AL erteket es osszehasonlithatom mas ismert toroid AL ertekevel. De ez meg nem fogja egyertelmuen meghatarozni az anyagot. Valamikor sokat keresgeltem a netten errol es meg azt is ajanljak, hogy merjuk meg az induktivitast kulonbozo homersekleten (15, 50C, stb). Ebbol ujra kapunk egy homerseklet permeabilitas gorbet amit osszehasonlitunk ismert toroid adatokkal. Igy le lehet szukiteni (talan) egy ket gyarto toroidjara. De meg ez sem eleg. A legtobb leiras azt ajanlja, hogy "dobjuk ki", vagy probaljuk ki. Oszinten szollva en eddig vagy ismert anyaggal dolgoztam, vagy elkeszitettem a balunt es aztan megmertem es vagy jo volt, vagy silany.
Mostanaban Amidon toroidokat preferalok, mert nagyon egyszeru a karakterisztikajukat kikeresni es ebay-en nem is olyan dragak.
73 - Istvan/ha5clf

HA5IS
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:8
Csatlakozott:2014.12.26. 20:08

Re: Balun, unun, stb.

Hozzászólás Szerző: HA5IS » 2015.01.03. 14:33

István!
Köszönöm, hogy megosztottad velünk a balunos kísérleteidet. Szépen kivitelezett munka jól dokumentált. (mérési jegyzőkönyv), képek... Kérdésem: ha kezedbe akad egy akármilyen vas (toroid mag) aminek nincs adat lapja milyen mérés sorozattal állapítod meg a paramétereit? Alkalmas-e illesztőnek?

köszönettel: hasis

Avatar
ha5clf
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:392
Csatlakozott:2014.12.31. 16:01
Tartózkodási hely:Budapest

Balun, unun, stb.

Hozzászólás Szerző: ha5clf » 2015.01.01. 16:40

Hát még egy balun amit nem vittem be a klubba, mert a 2-ik emeleten az ablakomba lett beszereve ahonnét indul az inverted-V két szára. Itt egy 1.5m létra megy abalun szimmetrikus oldalára és egy 3m-es koax jön be a QTH-ba.
5-qth-b.jpg
1 a 4-hez Guanella BALUN
Ez két darab 43-as ferrit anyagból készült és nagyon jó az SWR-ja az egész rövidhullámú spektrumban. A feritnek az a hátránya, hogy ha túlmelegszik akkor permanensen tönkre is teszi. Ezt főleg az alacsonyabb FRQ tartományban tapasztaltam. A porlasztott vas piros és sárga toroidok nem háklissak a hőmérsékletre, viszont nem olyan jó az SWR karakterisztikájuk a tapasztalataim szerint amit a többi leírás is jelez. A piros alacsonyabb, mig a sárga magasabb FRQ-ra használható a RH tartományban.
5-qth-c.jpg
És a mérés eredmények
100-120W gond nélkül működik, kivéve 160m-en ahol nagyon melegszik a toroid. Itt sem manuaális sem pedig auto tunerral nem sikerült kihangolni. Persze az oka az antenna méretére vezethető vissza, hisz az SWR nagyon jó 160m-en.
Csatolmányok
5-qth-a.jpg
A kivitelezés
73 - Istvan/ha5clf

Avatar
ha5clf
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:392
Csatlakozott:2014.12.31. 16:01
Tartózkodási hely:Budapest

Balun, unun, stb.

Hozzászólás Szerző: ha5clf » 2015.01.01. 16:20

További képeket teszek fel a többi kütyüről. Ezt a balut egy pici 43-as ferittel készítetem, főleg SOTA-zashoz, mivel kicsi, egyszerű és könnyű.
4-sotaMatch-a.jpg
Ez egy úgynevezett transmission line 1:1 BALUN. Szintén fojtja a koax köpenyáramokat.
Csatolmányok
4-sotaMatch-b.jpg
A mérések azt mutatják, hogy 14MHz felett már nem olyan jó a BALUN, de SOTA-hoz jó lesz, mert főleg alacsonyabb sávokon aktiválok.
73 - Istvan/ha5clf

Avatar
ha5clf
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:392
Csatlakozott:2014.12.31. 16:01
Tartózkodási hely:Budapest

Balun, unun, stb.

Hozzászólás Szerző: ha5clf » 2015.01.01. 16:12

A múltkor bevittem a klubba néhány balun-t, unun-t, gondoltam felteszem a képeket, hátha segít az ötletadáshoz másnak is. A BALUN az balanced/unbalanced és a UNUN pedig unbalanced/unbalanced illesztést jelent. Tehát jöhetnek a képek.
1-ruthroffVoltage.jpg
Ruthroff feszültség BALUN
A fenti olcsó egyszerü, de nem segít a koax köpeny áram elfolytásában. Az SWR sem elég jó.
2-ruthroff4to1.jpg
Guanella BALUN
Bár a kép Ruthroffnak nevezi hibásan (én hibám), ez egy 1:4 Guanella áram balun, ami elfolytja a köpenyáramokat a koax kábelen (persze csak az adott körülmenyek közt).
3-ruthroff9to1.jpg
Ruthroff UNUN 1:9 long-wire antennához ajánlott (antenna méret fontos)
A mérésekből látni, hogy nem a legjobb az SWR (álló hullám).
73 - Istvan/ha5clf

Válasz küldése