"Játék" Magnetic Loop Antenna

Moderátor:ha5clf

Avatar
ha5clf
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:392
Csatlakozott:2014.12.31. 16:01
Tartózkodási hely:Budapest
Re: "Játék" Magnetic Loop Antenna

Hozzászólás Szerző: ha5clf » 2015.01.02. 19:55

Hát még egy két képet felteszek.
3.jpg
A vezérlő áramkört úgy alakítottam ki, hogy kéteres kábelt használhatok és ha nagyon szeretném a koaxot használnám e célból egy kis filter leválasztóval. No de nem éri meg elvégre ez csak játék...
4.jpg
Ez pedig a vezérlő doboz.
Valamikor nyáron megbeszéltem egy QSO-t egy budapesti állomással, és bizony alig hallott. Éppen csak, hogy meglett a QSO. Aztán rájöttem, hogy az IC-746 végfok a 6m-es sávon csak 1W-ot adott ki az antennába (soha nem használtam 6m-en, és a végfok halott). Átkapcsoltam az FT-857-re és belenyomtam a megfelelő 10W teljesítményt. Egyszercsak egy francia állomást hallottam. Meghívtam távírón és előbb utóbb egy kis kínszenvedés után meglett a QSO. A kapacitás nyák lemezek pedig melegek lettek :D

06/01/14 HA5LV 53 SSB Kelenföld
14/03/14 HA5JI 449 CW
28/05/14 F8ATS 5?? CW JM18DP
28/05/14 F6GCT 5?? CW JN18MP
03/07/14 IQ9UI 5?? CW JM76IV

Az 5?? azt jelenti, hogy mindenkinek 599-et adott. De a lényeg, hogy működik és most a padláson porosodhat nyárig, vagy amíg valami jobbat nem építek.

A loop sávszélessége nagyobb mint amit vártam, ami azt jelzi, hogy nem elég magas a rezgőkör Q-ja, vagyis a kapacitás eléggé veszteséges (melegszik). Hát alig várom, hogy meglegyen a vákuum kapacitoros masik antenna.
73 - Istvan/ha5clf

Avatar
ha5clf
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:392
Csatlakozott:2014.12.31. 16:01
Tartózkodási hely:Budapest

"Játék" Magnetic Loop Antenna

Hozzászólás Szerző: ha5clf » 2015.01.02. 19:24

Kb. másfél éve kezdtem el építeni egy magnetikus loop antennát. Mindent elolvastam mielőtt hozzákezdtem, és a legprofibbat szerettem volna megépíteni. 22mm átmerőjű vízvezeték rézcsövet hajlítattam meg profi műhelyben, majd hegesztettem hozzá a megfelelő csatlakozókat, hogy egy 25cm hosszú és 10cm átmérőjű vákuum kapacitort erősítsek hozzá. Majd egy 9mm atmerőjű rézcsőből készítetem egy faraday loopot a betápláláshoz. Most a stepper motor vezérlésén dolgozom és remélhetőleg egy hónapon belül elkészül, és akkor azt is közzéteszem.

A megmaradt 9mm-es rézcső viszont fúrta az oldalam mi is legyen vele. Elvégre ha meglátok egy akármit, mindig arra gondolok mit is lehetne belőle építeni.
Hát igy készült el egy 6m sávban működő JÁTÉK-MAGNETIC-LOOP-ANTENNA amit ide felteszek közprédára, képekben.
1.jpg
Ajtóra akasztva a szobában.
2.jpg
A kapacitor két nyák lemez elválasztva egy másik nyák lemeztől egy polyethylene konyha deszka lapal.
Hiszitek vagy nem, meg QSO-t is csináltam vele ;) .
73 - Istvan/ha5clf

Válasz küldése