Egy komolyabb Magnetic Loop Antenna

Moderátor:ha5clf

Avatar
ha5clf
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:392
Csatlakozott:2014.12.31. 16:01
Tartózkodási hely:Budapest
Re: Egy komolyabb Magnetic Loop Antenna

Hozzászólás Szerző: ha5clf » 2017.03.21. 13:26

Ezt viszont kihagyom. Nem fer el a lakasban......
loop.jpg
73 - Istvan/ha5clf

Avatar
ha5clf
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:392
Csatlakozott:2014.12.31. 16:01
Tartózkodási hely:Budapest

Re: Egy komolyabb Magnetic Loop Antenna

Hozzászólás Szerző: ha5clf » 2017.03.21. 10:43

Sajnos igen, magasabb teljesitmenynel (15-20W-nal mar igen) bezavar. A kabel, ami felmegy a femdobozhoz arnyekolt, es a 0-potencialra van kotve, de ilyen frekvenciaknal ez nem segit. Talan ha az rs-232 helyett rs-488 hasznaltam volna a dobozzal valo kommunikacional, nem zavarna. De ez sem garancia, itt akar 4000V is jelentkezik. Altalaban a hangolasnal le kell vennem a teljesitmenyt es akkor minden rendben van. Amugy aztan felnyomom 100W-ra. Kulonben nem nagyon hasznalom. Most tavasszal fogok tobbet kiserletezni vele.
73 - Istvan/ha5clf

Avatar
hg5cut
Hozzászólások:294
Csatlakozott:2014.12.26. 21:00
Tartózkodási hely:Budapest
Kapcsolat:

Re: Egy komolyabb Magnetic Loop Antenna

Hozzászólás Szerző: hg5cut » 2017.03.18. 14:54

ha5clf írta:
2015.01.03. 19:24
4-controller.jpg
És a stepper motor vezérlő egység.
Látom fémdobozba került az elektronika, esetlegesen félrehangolásnál vagy úgy általában nem tapasztaltad hogy bezavar a nagyfreki? Gondolom kettő év távlatában van ilyen tapasztalat már.
I(con hg5icon ex hg5cut a Budapest Fővárosi Rádióamatőr Klub Alapító Elnöke

Avatar
ha5clf
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:392
Csatlakozott:2014.12.31. 16:01
Tartózkodási hely:Budapest

Re: Egy komolyabb Magnetic Loop Antenna

Hozzászólás Szerző: ha5clf » 2015.02.17. 10:46

Itt meg lehet nezni es hallgatni ( :shock: ) a vakuum kapacitor stepper motor hangolast...

https://www.youtube.com/watch?v=gasPozfzuKs
73 - Istvan/ha5clf

Avatar
ha5clf
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:392
Csatlakozott:2014.12.31. 16:01
Tartózkodási hely:Budapest

Re: Egy komolyabb Magnetic Loop Antenna

Hozzászólás Szerző: ha5clf » 2015.02.16. 21:53

Lehet, de szerintem az maceras, mert mast is valtoztatni kell, pld a stepper tengelyt is toldani kell akkor. Szerintem a vagodeszka eleg lesz. Sot tobb helyen odaerositem a dobozhoz nem csak a vakuum kondin. Kulonben is vastagabb mint a mostani lap.
73 - Istvan/ha5clf

HG7JAK
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:116
Csatlakozott:2014.12.27. 22:09
Tartózkodási hely:Százhalombatta

Re: Egy komolyabb Magnetic Loop Antenna

Hozzászólás Szerző: HG7JAK » 2015.02.16. 21:48

Tengelyt nem lehet megtoldani?
HG7JAK OP Lóri

Avatar
ha5clf
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:392
Csatlakozott:2014.12.31. 16:01
Tartózkodási hely:Budapest

Re: Egy komolyabb Magnetic Loop Antenna

Hozzászólás Szerző: ha5clf » 2015.02.16. 18:41

Sajnos vastagabb lemez nem mehet oda a vakuum kapacitor tengely rovidsege miatt. A feher konyha deszkalap az jo, szerintem eleg eros, most valami gyengebb muanyagbol keszult lap van ott.

Kaptam egy jo tippet. A padlas hoszigetelt, egy vekony aluminium burkolat az uvegszalas szigetelo felett es ez egy atlatszo muanyag foliaval burkolva. Tehat ide antennat nem tehetek, az aluminium arnyekol.

A tipp az, hogy az az antenna kozeleben magneses erovonalak dominalnak es az elektoromos erovonalak csak tavolabb epulnek fel (ezt mindha mar olvastam volna valahol, de meg utananezek), es az aluminium folia nem befolyasolja a magneses erovonalakat. Ha ez igaz, akkor megvan az antenna helye, a padlason.

Hat egy kiserletet meger.
73 - Istvan/ha5clf

HG7JAK
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:116
Csatlakozott:2014.12.27. 22:09
Tartózkodási hely:Százhalombatta

Re: Egy komolyabb Magnetic Loop Antenna

Hozzászólás Szerző: HG7JAK » 2015.02.16. 17:21

5CLF István!



Neked van egy vágó deszka gyárad? :)





Nézegettem a képeket a Magnetic Loopról, és annak fogaskerék-hajtőműjéről.

Ami felötlött bennem, hogy textilbakelit, kb 20 milliméter vastag, megoldaná a fogaskerék hajtómű alaplapjának elhajlását.

Vagy

Ha mindenképpen műanyag vágódeszkából akarod készíteni, (mert neked ilyen Fétised van :):):):):):)), akkor megoldás lehet 2 vagy 3 deszka összecsavarozása, esetleg összeragasztása is. Az ilyen szendvics szerkezetek többet kibírnak, mint ha az eredeti anyagból lennének dupla - tripla vastagságból.

Habár az igénybevételt elnézve, akár így is örök életű lehet :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára HG7JAK 2015.02.16. 21:48-kor.
HG7JAK OP Lóri

Avatar
ha5clf
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:392
Csatlakozott:2014.12.31. 16:01
Tartózkodási hely:Budapest

Re: Egy komolyabb Magnetic Loop Antenna

Hozzászólás Szerző: ha5clf » 2015.02.04. 23:07

Elkeszult a magnetikus hurok antenna vezerlese, a jovo heten kedden februar 10-en tervezem bevinni a klubba bemutatni. Egyenlore csak a vezerlest szeretnem bemutatni, persze hozom az egesz antennat, nem fogjuk rakapcsolni az antennat adovevore. Ott meg van egy kisebbb munka, hogy megbizhatoan mukodjon. A vezerlo kabelt arnyekolnom kell, hogy az RF ne zavarjon be az elektornikaba.

Ez a bekezdes mehet akar az Aurdino alcim ala is, hisz itt foleg a "stepper" motor vezerleserol lesz szo, bar az egyseg tarlamaz egy multi-funkcios enkodert, led kijelzoket, LCD display-t, ket arduino kozti kommunikacios funkciot, memoriat (hogy tudja hol allt meg a legutobbi kikapcsolaskor), lassu es gyors leptetes, amator sav valtas, parameterek beallitasat, kalibralast, stb...

Szoval varom az erdeklodoket, es remelem egy jo kis bemutataot tartunk.
73 - Istvan/ha5clf

Avatar
ha4aa
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:60
Csatlakozott:2014.12.27. 18:21
Tartózkodási hely:Budapest-Agárd

Re: Egy komolyabb Magnetic Loop Antenna

Hozzászólás Szerző: ha4aa » 2015.01.22. 20:25

ha5clf írta:Elkeszult a vezerlo egyseg is, meg egy feszultseg konvertert varok, ami beepitesre kerul es kesz a hardware. A software mar mukodik, kb 3000 sor C-programbol all.
...
Ha teljesen elkeszul beviszem a klubba megmutatni. Szerintem ez inkabb egy Arduinos tema lesz mintsem antenna tema az elso korben.
Gratulálok a konstrukciódhoz, és különösen ahhoz, hogy újrakezdted a programozást! Én is real-time szoftveres voltam. 1974-től számítógépes kapcsolatokat programoztam IBM mainframe - TPA i, TPA/70, TPA11 mini gépekkel. Mindkét oldalt assembler nyelven programoztam.

Engem érdekelne mind a vezérlésed, mind pedig az antennád. Főleg a gyakorlati tapasztalatok. A vákuum kondid is nagyon tetszik. Eddig még nem használtam ilyet.

A klubban HA5TBN Dani is épített mágneses hurok antennát és mikrokontrolleres vezérlőt is. Ha nem dolgozik éppen, akkor ő is szívesen eljönne egy ilyen témájú találkozóra. Ha a mágneses hurok antenna találkozó létrejön, akkor én is beviszem a klubba a 7 MHz-től 28 MHz-ig működő ajándékba kapott antennámat. Annak a vezérlője nagyon egyszerű, mivel egy 4,5 V-os elemet és egy polaritás váltó kapcsolót tartalmaz. Ezzel távolról egy vezetékkel forgatom a légréses forgókondit egy egyszerű motorral, miközben figyelem az SWR értéket.

Vészhelyzetben ez a rendszer nagyon kielégítően működik. Eddig csak olyan vészhelyzetem volt vele, hogy a tetőre nem engedtek fel antennát szerelni. :D

73! de HA4AA András

Válasz küldése