Antenna mérő műszerek

Moderátor:ha5clf

Avatar
ha5clf
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:392
Csatlakozott:2014.12.31. 16:01
Tartózkodási hely:Budapest
Re: Antenna mérő műszerek

Hozzászólás Szerző: ha5clf » 2015.02.23. 11:23

Ez nem meromuszer, de egy nagyon egyszeru SWR beallitasra megis alkalmas QRP kornyezetben. Ez ugyanaz az aramkor amit az EFHW antennanal mar lattatok. Ezt hasznalom SOTA alkalmakkor, amikor a vegen taplalt rezonans felhullamu antennaval (EFHW) megyek. De nem sokaig, mert uj antenna otleteket szeretnek kiprobalni. Viszont az SWR mereshez ez a kis aramkor nagyon is megfelel. De hogy mukodik?
swr.jpg
Ha a dupla ketallasu kapcsolot az SWR allasba billentjuk, akkor az ado teljesitmeny egy ellenallas hid-ra kerul. Figyelem, az ado teljesitmeny es az ellenallasok meretezese fontos. En 2W induktiv-szegeny ellenallasokat hasznalok, amire az FT-857 5W minimum teljesitmenye a meresi idore nem okoz problemat. Majd nem szabad elfelejteny az "oper" modba valo visszakapcsolast a forgalmazashoz.

Tehat az ellenallas hid mukodese. A bal oldali ket darab 50 Ohmos ellenallas egy feszultseg osztot kepez. A jobb oldalon szinten, bar ez nem nyilvanvalo, ugyanis a feszultseg oszto a felso 50 Ohm ellenallasbol es az "also" antenna impedanciajabol (lehetoleg csak R+j0) all. A dioda, kondenzatorok, led es az 1k, 10k ellenallast most hagyjuk figyelmen kivul.
swr.jpg
Ha az antenna impedanciaja ohmikus 50 Ohm, akkor van ket 50/50 Ohm feszultseg osztonk es pontosan felere osztja a feszultseget mindket oldalon. A ket feszultseg oszto kozt tehat nincs kulombseg es igy az osztok ugyanazzal a feszultseggel a hidon (ahol a dioda van) nulla feszultseget mer. Persze csak ha az antennank 50 Ohm. Mihelyt ez nem igaz, a diodas aramkorunk meri a feszultseget es az LED jelezni fogja, hogy a "hid" nincs egyensulyban. Vagyis az antennank nem R+j0 = 50 Ohm.

Ha kihangoljuk az antennat, vagyis ez az aramkor es az antenna kozt egy impedancia illesztessel 50 Ohm-ot lat az SRW meter, akkor az LED elalszik. Ez a minimum SWR ertek es erre az ertekre hangolunk.

Nehany dologra legyunk figyelmesek. A hid ellenallasai, a 3 drb 50 Ohm ellenallas legyen indukcio szegeny, kb 2 W, es minel pontosabban 50 Ohm. Erdemes tobbet venni es bemerni, vagy 1% toleranciaju ellenallasokat hasznalni. Az 1k es 10k nem kritikus, en a 10k helyebe egy trimmert tettem, hogy a LED fenyerejet be tudjam allitani. Piros LED jobban latszik a napfenyben mint a sarga vagy zold. Napfenyben nehez latni a kulombseget az erosen vilagito es a gyengen vilagito LED kozt, tehat a trimmerrel ugy allitottam be, hogy ha minimum az SWR akor elalszik a LED.
73 - Istvan/ha5clf

Avatar
ha5clf
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:392
Csatlakozott:2014.12.31. 16:01
Tartózkodási hely:Budapest

Re: Antenna mérő műszerek

Hozzászólás Szerző: ha5clf » 2015.02.07. 21:46

Szia Gyuri,

Hat talan tulzas, de mar unom, hogy vegig kell tekegetni es meresi pontokat lejegyezni, hogy lassam a spektrum karakterisztikat. Szoval kirajzolva egy gorbebol sokat lathatunk egy pillanat alatt. Azonkivul semmi informaciom nincs a reaktanciakrol mert csak SWR es R-t mer.
73 - Istvan/ha5clf

HA2BHG
Hozzászólások:20
Csatlakozott:2015.01.02. 10:23

Re: Antenna mérő műszerek

Hozzászólás Szerző: HA2BHG » 2015.02.07. 20:16

Üdv István!
No, ez az ukrán Om ÁRPÁD kütyüje, ha olvasod az idézett linket, egyértelmüsíti, hogy a frekvenciával meddig tudott elmenni. Ha Neked egy viszonylag "NAGYTUDÁSÚ" 259-ed van, nagyon fúrdal a kíváncsiság, hogy minek a még "hájtek" fölöttibb magasság? Szoktam mondogatni: Sokan vannak, kik gyakorlattal szépen boldogúlnak még a mai napon is Rothammel bátyó receptjei alapján! Én (talán) most lépek egyet feljebb.
Megbocsájtsd nagyon egyszerűségem!
Gyuri
Bocsi! A képek belinkelése még most sem fog menni! Talán valami egyszerűbb megoldás kellene. :-(

Avatar
ha5clf
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:392
Csatlakozott:2014.12.31. 16:01
Tartózkodási hely:Budapest

Re: Antenna mérő műszerek

Hozzászólás Szerző: ha5clf » 2015.02.07. 18:54

Gyuri,

Kivancsi vagyok a kepekre.

Nekem van egy regi MFJ-259 keszulekem, de mar szeretnem lecserelni valami jobbra. Van valakinek tanacsa mit lenne erdemes beszerezni? Gondoltam a SAR-110 talan jo lenne? Van valakinek valamilyen tanacsa ezzel kapcsolatban?
73 - Istvan/ha5clf

HA2BHG
Hozzászólások:20
Csatlakozott:2015.01.02. 10:23

Antenna mérő műszerek

Hozzászólás Szerző: HA2BHG » 2015.02.07. 16:18

Üdv OM-ek!
Elkezdtem egy műszerecske utánépítését:

http://ut1da.narod.ru/konstruktor/fordi ... eszter.htm

Egyenlőre össze van rakva, és a beállítgatása van soron. Nem tudom még, hogy képecskét miként kellene ide becsatolni, de ha megtanulom teszek bé szemléltetésre pár fotót.

Gyuri

Válasz küldése