Antenna analizátorok

Moderátor:ha5clf

Avatar
HA5DON
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:90
Csatlakozott:2015.01.03. 22:05
Re: Antenna analizátorok

Hozzászólás Szerző: HA5DON » 2015.07.08. 09:21

Persze, van értelme áramtalanítva szállítani, a mobiltelefonoknál, laptopoknál is külön csomagolják az akkut.
Csak ott nem csavarral kell szétszedni a készüléket, ez az, ami engem igazából elbizonytalanított.
No mindegy, már működik szépen.
Reggel csináltam is egy mérést a mágnestalpas antennámon. Ez egy egysávos diamond pálca, 2 méteres sávra, a hozzá adott vágási táblázattal nagyjából, ráhagyással méretre szabva a finomhangoláshoz.
Látszik is a képen, hogy hosszabb még az ideálisnál, mert a sáv alatt van az SWR minimum, és ott jó az impedancia is.
Addig nem akarom véglegesre beszabni, míg a kábelt és a talpat külön meg nem mértem, be nem hangoltam.
Ehhez majd kérek egy kis segítséget tapasztaltabbaktól, hogy sugárzó nélkül a talpat-kábelt hogy tudom kimérni, le kell-e zárni a PL anyát 50 ohmmal, milyen beállításban milyen értékeket kell figyelni.
HA5ZF Feriről már tudom, hogy csinált ilyet, ha esetleg olvassa a fórumot, megkérném, hogy terjesszen egy kis ismeretet, legyen szíves.

És végül a mérés eredménye:
(sárga az SWR minimumhoz tartozó értékek, zöld a sávközép)
Diamond_magnestalpas.jpg
HA5DON István

Avatar
ha5clf
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:392
Csatlakozott:2014.12.31. 16:01
Tartózkodási hely:Budapest

Re: Antenna analizátorok

Hozzászólás Szerző: ha5clf » 2015.07.07. 21:57

En is a VNA Pro mellett dontottem. A leirasban megtalaltam, hogy az elem tarolashoz szet van kapcsolva. Van ertelme. Egyszer rendeltem egy kis keszuleket amiben a LiPo nem volt szetkapcsolva ugy erkezett, villogott a kek LED. Kepzeld ha lemerul a LiPo, akkor nem lehet tobbet feltolteni. Minden esetre van tanulasi gorbe a VNA-val, de mar kezdek belejonni. Terepen az android monitort a QTH-mban pedig az aztali szamitogepet hasznalom (Mac). Windows-al csak USB kabelel mukodik, bluetooth-al nem. En is gondolkodtam azon, hogy egy mindent magaban hordozo kezi keszuleket vevyek, pld a SARC-110, de ez sokkal komolyabb keszulek es tobb funkcioval rendelkezik.
73 - Istvan/ha5clf

Avatar
HA5DON
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:90
Csatlakozott:2015.01.03. 22:05

Re: Antenna analizátorok

Hozzászólás Szerző: HA5DON » 2015.07.07. 13:08

Május közepe óta eltelt egy kis idő, olvasgattam teszteket, figyeltem a klubtársak és más amatőrök reakcióit, véleményét, pozitív/negatív tapasztalatait a témában, és részben ezeknek köszönhetően, részben a klubban végzett nem reprezentatív felmérés alapján azt tapasztaltam, hogy a MiniRadioSolutions termékek örvendnek nagyobb népszerűségnek, könnyű kezelhetőségük és jó szoftvertámogatottságuk okán.
Mivel ezen belül már nincs nagy választék (Tiny vs. Pro), nem volt nehéz a döntés.
Nekem fontos a PC nélküli használhatóság, lehetőleg kábelek nélkül, mert az OTG kábelek csak elbonyolítják az ember életét. Itt ugye feltétel a belső akku, így a választás a MiniVNA Pro modellre esett.

Szerdán rendeltem, hétfőn megérkezett, de persze átalakítókat még nem szereztem be hozzá, csak a kézirádióm SMA-BNC konvertere van teszteléshez, így döcögősen halad a tanulás.
Ami számomra fura volt, nem tudom, más is tapasztalta-e, hogy a készülékházon belül az akku csatlakozó le volt húzva az alaplapról.
Nyomogattam a resetet, tologattam ide-oda a kapcsolót, nem akart életre kelni.
USB-ről PC-vel ment szépen, de tölteni nem volt hajlandó.
Végül jól körbenéztem, nincs-e "warranty void" ragszalag valahol, és kitekertem a 2 összefogató csavart.
Egyből meglett az ok, lógott az akku kábele. Összedugtam, működik, tölt, süt, főz, mosogat.
Erre mondjuk nem találtam utalást a leírásban, hogy használat előtt össze kell még rakni, pedig átfutottam próba előtt.
Más is így kapta?

Update 1:
Találtam egy bővebb netes leírást, ott írják, hogy battery disconnected.
HA5DON István

Avatar
HA5DON
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:90
Csatlakozott:2015.01.03. 22:05

Re: Antenna analizátorok

Hozzászólás Szerző: HA5DON » 2015.05.15. 07:29

Találtam egy ilyen összevetést a neten jónéhány típussal, csak hogy legyen választék:
http://www.eham.net/reviews/products/31

Persze a lista nem teljes, és nem mindegyik eleme kapható már, de ad egy áttekintést meg néhány véleményt.
HA5DON István

Avatar
ha5clf
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:392
Csatlakozott:2014.12.31. 16:01
Tartózkodási hely:Budapest

Re: Antenna analizátorok

Hozzászólás Szerző: ha5clf » 2015.05.08. 08:52

Meg egy antenna analyzator, ami nem sokkal dragabb mint a VNA, de ROHDE & SCHWARZ-hoz hasonlithato meresi minoseggel. Laci, ha5bfn ajanlotta, es neki ilyen analyzatora van.

http://sdr-kits.net/VNWA3_Description.html

"Covering 1 kHz to 1.3 GHz and powered from a PC USB-bus, the VNWA3 offers a dynamic range of
90dB up to 500 MHz and better than 50dB above 500 MHz."

Price: £ 399.60 + £ 15.30 tracked airmail shipping to EEC (560 Eur vagy 170,000 Ft)

Nem olcso, de egy laboratoriumi muszer.
73 - Istvan/ha5clf

Avatar
HA7BN
Hozzászólások:38
Csatlakozott:2015.01.04. 20:15

Re: Antenna analizátorok

Hozzászólás Szerző: HA7BN » 2015.05.03. 19:00

A tegnapi „balunos” klubnapon alkalmunk volt 5ZF Ferivel összehasonlítani a VNA Pro-t és a VNA Tinyt. Egy fél hullámhosszra vágott koax kábel impedanciáját mértük rezonancia frekvencián a 70cm-es sávban. A VNA Tyni egész más adatokat mutatott, mint a VNA Pro + Extender. A Tiny több száz ohmmal alacsonyabb impedanciát mutatott, és 8MHz eltérés volt a rezonancia frekvencia értékében a két analizátor között. Amíg a Tiny-n be nem melegedett, folyamatosan változott a mért rezonancia frekvencia és az impedancia értéke. Újra kalibrálás után is megmaradtak az eltérések.
Ellenőriztem a frekvencia pontosságát VNA Tiny-n. Maradék kábelekből készítettem egy „antennát” A kézi rádiómmal 433.100MHz-en (RU248) 1W teljesítménnyel nyomtam egy PTT-t. A mérést a VNA hideg és meleg állapotában is elvégeztem. A mért frekvencia viszonylag pontos, 433.089MHz
(kb. 10kHz eltérés, ami adódhat a képernyő felbontás miatti hibás marker kijelölésből is) hidegen és bemelegítve is, az impedancia a melegedés hatására most is változott.
Rendezhetnénk egy analizátor tesztelős napot. VNA, illetve más típusú analizátorral rendelkezők műszereinek összehasonlítására.
Csatolmányok
hidegVNA.jpg
VNA Tiny hidegen
melegVNA.jpg
VNA Tiny üzemi hőfokon

Avatar
HA7BN
Hozzászólások:38
Csatlakozott:2015.01.04. 20:15

Re: Antenna analizátorok

Hozzászólás Szerző: HA7BN » 2015.05.02. 12:06

VNA Tiny-t itt édemes rendelni: http://wimo.de/minivna-network-analyser_i.html

Avatar
ha5clf
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:392
Csatlakozott:2014.12.31. 16:01
Tartózkodási hely:Budapest

Re: Antenna analizátorok

Hozzászólás Szerző: ha5clf » 2015.03.19. 15:43

Megneztem a VNA-t, es itt egy osszehasonlitas a ket VNA kozt:
a.jpg
Ugy nez ki a Tiny inkabb egy asztali meromuszer (nincs elem, bluetooth). Melyiket ajanljatok. Vagy van valami mas amit jobban tudtok ajanlani? Nem mintha SOTA-ra szeretnem vinni a muszert, de jo lenne ha a tetore felmegyek akkor tudnak vele merni, es nem kell cipelni egy laptopot is...
73 - Istvan/ha5clf

Avatar
ha5dsa
Ipari alpintechnika szakosztályvezető
Ipari alpintechnika szakosztályvezető
Hozzászólások:189
Csatlakozott:2014.12.26. 20:03

Antenna analizátorok

Hozzászólás Szerző: ha5dsa » 2015.03.19. 05:31

Kinek mi a véleménye, tapasztalata ezekről a műszerekről.
.... .- ..... -.. ... .-

Válasz küldése