C4FM

Minden, ami digitális rádiós átvitel.

Moderátor:ha5clf

Avatar
HA2NON
Admin
Admin
Hozzászólások:184
Csatlakozott:2014.12.26. 11:13
Tartózkodási hely:Budapest
Kapcsolat:
Re: C4FM

Hozzászólás Szerző: HA2NON » 2015.05.26. 15:47

A C4FM-es projekteddel semmi gondom. A többi megmozdulásod volt a gond, ezt itt most ne részletezzük, meg már amúgy is megbeszéltük.

Arra, hogy a DMR rádiókat nehéz beállítani, szép, rádióamatőr jellegű kihívásként kell tekinteni. :)

Egyébként annak, hogy egy átjátszó mixed módban működik, egyáltalán nem látom értelmét, de erre a neten se találtam ésszerű magyarázatot, hogy miért jó, talán elmagyarázhatnád.

Véleményem szerint egy átjátszó legyen csak digitális, vagy csak analóg, keverve egy kalap szar lesz az egész, az analóg felhasználók részéről megy majd az értetlenkedés, meg az egymásra nyomkodás, amikor valaki digitálisban beszél épp, és nem hallanak semmit. Ráadásul az R3-at használó brigád pont nem fog C4FM-et támogató készüléket venni, inkább majd csak óriási anyázás lesz az egészből. :) Csak digitális módra állítva az átjátszót viszont elvesztenénk egy analóg fónia átjátszót, amire az R0 mellett szükség van Budapesten.

DMR átjátszót még nem próbáltam analóg üzemmódban, de kipróbáljuk majd, ma fent lesz az is a klubban. Bár mivel egy C4FM átjátszó olcsóbb, mint egy DMR, ezért ha valahova csak analóg átjátszó kéne, akkor semmiképp sem DMR hardverben kell gondolkodni.
Nonoo

Prokszat
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:26
Csatlakozott:2015.04.04. 07:38
Tartózkodási hely:Erdőkürt
Kapcsolat:

Re: C4FM

Hozzászólás Szerző: Prokszat » 2015.05.26. 15:13

Kicsit fura az álláspontod, néha úgy érzem nem csíped azokat a dolgokat amihez közöm van, bár lehet üldözési mániám van :)

Egy nagyon fontos különbség van a DMR-el szemben, AMATŐRÖKNEK készült, a rádió beállításához nem kell szoftver, egyszerűen ha tudja a rádió akkor csak üzemmódot kell váltani és kész.

Simán bármelyik jelenlegi amatőr átjátszó cserélhető C4FM-re és az amatőrök csak kompatibilis készülékkel kell hogy rendelkezzenek és használhatják is, igaz ezt most már a DMR is tudja, bár azt nem tudom a DMR átjátszó analóg átjátszóként hogyan programozandó fel? (ez működik, ki próbáltuk már?)

Mi most e legfejlettebb technika? Azt hiszem a TETRA over LTE, de az nem épp amatőröknek van.

Én finanszírozom két C4FM átjátszó beszerzését, ha jól tudom az egyik a R3 helyére kerül, a másikat még el kell dönteni, remélem nem lesz ebből gond.

Tamás
Prokszat=Proxy5
Yaesu FTM-400DE, Yaesu FT-1DE, Yaesu VX-7R, Hytera PD785G

Avatar
HA2NON
Admin
Admin
Hozzászólások:184
Csatlakozott:2014.12.26. 11:13
Tartózkodási hely:Budapest
Kapcsolat:

Re: C4FM

Hozzászólás Szerző: HA2NON » 2015.05.26. 13:45

Kicsit utánaolvastam a C4FM-nek, itt van, hogy milyen infókat találtam:

- Jobb a hangminősége, mint a D-Starnak, de a D-Star 4800 bit/s-en megy a GMSK moduláció miatt, míg a C4FM a fejlettebb 4FSK-t használja, ami 9600 bit/s-et tud, akárcsak a DMR. Itt vannak hangminták: http://www.w2sjw.com/radio_sounds.html
- Nincs időosztás, mint a DMR-en, szóval egyszerre csak egy állomás beszélhet.
- DMR hangminőségével megegyezik, viszont azt bele kell kalkulálni, hogy a DMR a 2-es időosztás mellett tudja ugyanezt a hangminőséget, 1 timesloton 4800 bit/s-el.
- D-Starhoz hasonlóan a rádiós átviteli rész nem nyílt szabvány, nincs róla pontos, hivatalos protokoll leírás, mint pl. az ETSI szabvány DMR-nél.
- 2008-ban a Motorola megvette a Yaesut, aztán 2012-ben eladta, ezidő alatt fejlesztették ki a MotoTRBO-t. Valószínűleg emiatt nem akart az anyacég a saját új, DMR-kompatibilis rendszerének konkurrenciát, viszont a Yaesu-nak is ki kellett jönnie valamivel, ha már az Icom kijött a D-Starral, ezért lett gyengébb eresztés a MotoTRBO-nál a C4FM. http://www.k8utt.org/Presentations/Yaes ... _2014.pptx
- C4FM-et azzal hirdetik leginkább, hogy képes analóg átjátszóként is működni, de ezt már a DMR is pont ugyanígy tudja.

Ugyanúgy vagyok a C4FM-el, mint a D-Starral: egy adott gyártóhoz kötött, mára már nem a legfejlettebb technológiát képviselő megoldás. Természetesen támogatom, ha a klub C4FM átjátszót szeretne telepíteni valahol, de az előző mondatból fakadóan pénzt, vagy időt nem szándékozom rááldozni.

Jó lenne, ha valaki még ki tudná egészíteni az itt leírtakat, megcáfolni az állításokat, stb.
Nonoo

Prokszat
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:26
Csatlakozott:2015.04.04. 07:38
Tartózkodási hely:Erdőkürt
Kapcsolat:

Re: C4FM

Hozzászólás Szerző: Prokszat » 2015.05.26. 07:17

Megérkezett az átjatszó viszem fel Őzikébe ma!
Prokszat=Proxy5
Yaesu FTM-400DE, Yaesu FT-1DE, Yaesu VX-7R, Hytera PD785G

Avatar
HA2NON
Admin
Admin
Hozzászólások:184
Csatlakozott:2014.12.26. 11:13
Tartózkodási hely:Budapest
Kapcsolat:

C4FM

Hozzászólás Szerző: HA2NON » 2015.05.19. 20:40

Új C4FM átjátszó került telepítésre. HG9RUA (Kis-Kőhát):

Kép
Nonoo

Válasz küldése