Rádiófrekvencia változása

Moderátor:ha5clf

Avatar
ha5clf
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:392
Csatlakozott:2014.12.31. 16:01
Tartózkodási hely:Budapest
Re: Rádiófrekvencia változása

Hozzászólás Szerző: ha5clf » 2020.01.09. 13:23

Szia Robi,

Legfeljebb megnezhetnenk a klubban, ha van kedved valamikor feljonni. Hozd el a keszuleket es nezzuk meg. Szolj elore, hogy hozzak valami meroeszkozt hozza. Mi kedden vagyunk a klubban rendszeresen, en altalaban delutan 6 korul erkezem.

Udv,
73 - Istvan/ha5clf

Avatar
ha5clf
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:392
Csatlakozott:2014.12.31. 16:01
Tartózkodási hely:Budapest

Re: Rádiófrekvencia változása

Hozzászólás Szerző: ha5clf » 2020.01.08. 12:05

Szervusz Robi,

Rosz hirem van szamodra. Sajnos nem tudtam segitseget kapni masoktol, mert felvilagozitottak engem, hogy nem legalis annak az eszkoznek a hasznalata Magyarorszagon. Tudom sok ilyen eszkozt epitenek masok is, sot az eBayen is kaphatok, de attol meg nem legalisak. Itt irdemes beleolvasni: https://www.hobbielektronika.hu/forum/t ... 04137.html
A legaitasrol is talalsz bejegyzeseket a forum topikon. En addig meg utananezek mi a pontos forras a legalitassal kapcsolatban.
73 - Istvan/ha5clf

Avatar
ha5clf
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:392
Csatlakozott:2014.12.31. 16:01
Tartózkodási hely:Budapest

Re: Rádiófrekvencia változása

Hozzászólás Szerző: ha5clf » 2020.01.08. 10:17

Szia Robi,

Megneztem megegyszer a kit-et a kepen milyen alkatreszeket hasznal. Latok egy precisios ellenallast es egy csomo keramikus vagy elektorlit kondit. Ez az ellenallas valoszinu a kritikus reszen hasznalatos az aramkorben, ami rendben van. A keramikus kondik nem a leg erzeketlenebbek a homerseklet valtozasra, de 2.2 MHz elcsuszas akkor is hatalmas. A homerseklet valtozas nem csak az ambient homersekletre vonatkozik, hanem az aramkorben az aram is felmelegiti az alkatreszt meg ha kezzel nem is erzekelheto. Viszont ez sem magyarazza meg a nagy elcsuszast.

Megprobalok beavatni masokat is a radio-klubbol. Hatha jobb valaszt tudnak adni neked mint en.

Addig is udvozlettel.
73 - Istvan/ha5clf

SabianRobi
Hozzászólások:2
Csatlakozott:2019.12.30. 15:29

Re: Rádiófrekvencia változása

Hozzászólás Szerző: SabianRobi » 2020.01.07. 19:05

Köszi az eddigi tippeket, de sajnos egyik sem segített.

Eddig tényleg elemkeről üzemelt, most megpróbáltam a gépemről, majd power bankról is (stabil 5V), de semmi sem változott.

Eddig csak úgy teszteltem hogy egyhelyben volt, vagyis változatlan hőmérsékleten, nem mozgattam; maximum én mászkáltam egy rádióval, hogy leteszteljem mekkora a hatóereje. Megpróbáltam kivinni a hidegbe is, megnézzem arra hogyan reagál, de ugyan ezt csinálta. - szóval feltételezem nem is a hőmérséklet lesz a baj.

Bekapcsolásakor gyakrabban kell állítani (pár percig, ahogy írtad), de még azután is kell kicsit korrigálni, igaz, egyre ritkábban.

Esetleg még valmailyen más ötlet?

Avatar
ha5clf
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:392
Csatlakozott:2014.12.31. 16:01
Tartózkodási hely:Budapest

Re: Rádiófrekvencia változása

Hozzászólás Szerző: ha5clf » 2020.01.07. 11:01

Es meg egy dolog, a tapegyseg legyen stabil. Ha elemekrol taplalod, es ahogy az elemek feszultsege csokken, idovel az is okozhatja a frequencia elmaszasat.
73 - Istvan/ha5clf

Avatar
ha5clf
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:392
Csatlakozott:2014.12.31. 16:01
Tartózkodási hely:Budapest

Re: Rádiófrekvencia változása

Hozzászólás Szerző: ha5clf » 2020.01.05. 18:57

Szervusz Robi,

A Phase Locked Loop eleg stabilitast kellene, hogy biztositson, a leiras is azt jelzi: "Frequency stability: zero drift". Perse nulla frekvancia instabilitas az idealis allapot, de ekkora instabilitas igy is kisse soknak tunik. Lehetseges, hogy nagy a homerseklet kulonbseg hasznalat kozben? Pld, a meleg szobabol kiviszed az autoba, ahol egy bizonyos frekvencian mukodik, de ahogy lehull a frequencia elmaszik.

Ird le, hogyan hasznalod. Kulonben a bekapcsolas utan kozvetlen egy kis freki elmaszas normalis lehet, de ha a homerseklet nem valtozik egy par perc mulva stabilan kellene maradnia.
73 - Istvan/ha5clf

SabianRobi
Hozzászólások:2
Csatlakozott:2019.12.30. 15:29

Rádiófrekvencia változása

Hozzászólás Szerző: SabianRobi » 2019.12.30. 16:24

Sziasztok!

A rádiózáshoz és az áramkörökhöz nem értek nagyon, így segítséget szeretnék kérni egy problémám megoldásában.

Kínából rendeltem egy DIY rádióadó állomást (egy kis áramkör az egész: https://bit.ly/35aMkb9). Összeforrasztottam a leírása /útmutatója alapján és működik is egy problémát leszámítva. Bekapcsolom, rákötöm AUX kábelről a zenét, ráhangolom a rádiómat és ahogy telik az idő az adó folyamatosan növeli a frekvenciát amin sugároz (amin sugároz alapból is magasabb, mint kéne legyen a leírás alapján).
Például: bekapcsolom, elkezd sugározni 95,5MHz-en, majd egy óra múlva már 97,7-en van az adóm.

Egy helyen az áramkörre egy 3P-s kerámia kondenzátor volt ráírva, de helyette 20P-set küldtek. Kipróbáltam vele, de nem volt jó (probléma ugyan az). Vettem helyére egy 3,3P-set, de azzal is ugyan ez a probléma.

Szerintetek mi okozhatja a frekvenciavándorlást?

Előre is köszönöm a válaszokat,
SabianRobi

Válasz küldése