HB-1B, de mennyi a teljesitmenye?

Moderátor:ha5clf

Avatar
ha5clf
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:392
Csatlakozott:2014.12.31. 16:01
Tartózkodási hely:Budapest
Re: HB-1B, de mennyi a teljesitmenye?

Hozzászólás Szerző: ha5clf » 2016.01.07. 13:02

Ez nem a SOTA felszerelesem. Arra terveztem, hogy ha megyek egy utra valahova, vakacio vagy uzleti ut, akkor csak igy ahogy van, bedobom a taskaba es kesz a 7-10-14 MHz-es QRP berendezes. Minden benne van ami kell.
Az osszsulya 1.11 kg doboz nelkul, ami 590 g-ot ad meg hozza. A celom az volt, hogy konnyu es praktikus legyen. Andrassal ugy sem erdemes versenyezni, mert ha egy kilo allat lesz az en berendezesem, akkor o fel kilot csinal legkozelebb, es aztan a karorajaba szereli az egeszet es akkor meg pisloghatok ;).

Masodik alkalommal voltam a HB-1B tcvr-emmel SOTA-zni, persze nem ezt a tunert vagy antennat vittem magammal, arra meg van a SOTA felszereles, nehezebb, de vannak hozza rogzito stb. kellekek (fahoz kikotni, stb).

Igertem, hogy irok a HB-1B tcvr tapasztalataimrol. Tvabbra is jo SOTA keszuleknek tartom. Relative olcso, $300 alatt vettem meg a nyaron Chicago-ban. 5W a specifikacio, bar en 6 felettit mertem, tokeletesen eleg egy SOTA aktivalashoz. Ha ezt a tcvr-t szemelitek ki magatoknak, okvetlenul csak azt vegyetek meg ami az SWR merot is tartalmazza (ezt a software hatarozza meg, de utolag nem upgrade-elheto). A beepitett LiPo is nagyon hasznos, konnyu, toltot adnak hozza, es boven eleg egy aktivalashoz.

Az erzekenyseg szinten eleg a SOTA-hoz, ahogy ezt mar mondtam, ugyis csak azt az allomast csinaljuk meg, amit hallunk, nem DX vadaszat a cel.

Viszont egyenlore meg nem tudom mi okozta a mult aktivalaskor, de egy frekvenciaban kozeli eros allomas annyira "pumpalta" a vevot, hogy nagyon megnehezitette a vetelt. Feri, ha7hf 30m-en en 40m-en aktivaltam. Megfigyeltem, nem O okozta ezt a problemat. Akkor is jelentkezett, amikor O nem volt adasban. Ovaron aktivaltunk, nagyon kozel nem lehetett senki geografiailag, 740m magasan volt, tehat egyenlore ez azt jelenti, hogy a bemeneti egyseg savszelessege szelesnek tunik. Errol meg majd irok tobbet, ahogy tovabb kiserletezem vele.
Csatolmányok
hb1b.JPG
73 - Istvan/ha5clf

Avatar
ha5clf
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:392
Csatlakozott:2014.12.31. 16:01
Tartózkodási hely:Budapest

Re: HB-1B, de mennyi a teljesitmenye?

Hozzászólás Szerző: ha5clf » 2015.11.19. 19:07

Egyenlore csak annyit tudok a hb-1b tapasztalataimbol atadni, hogy sikeresen aktivaltam ket hegyet, ez nem sok, de eleg ahhoz, hogy azt mondjam mukodik:
  • Konnyu es keves helyet foglal a hatizsakban
  • Egyszeru a kezelhetosege
  • Teljesitmeny eppen eleg rovidhulamu qso-khoz
  • A beepitett akku eleg egy aktivalashoz
  • Szelektivitasa es erzekenysege nem er fel az FT-857D DSP-s vevojevel
  • SOTA alkalmaval eleg megcsinalni azt amit hallok, nem DX vadaszatrol van szo
Rovidesen ujra belevagok a SOTA-zasba, es akkor tobb tapasztalattal meg erre a temara visszaterunk.
73 - Istvan/ha5clf

Avatar
HA5DON
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:90
Csatlakozott:2015.01.03. 22:05

Re: HB-1B, de mennyi a teljesitmenye?

Hozzászólás Szerző: HA5DON » 2015.11.16. 13:34

A HB-1B lesz az új SOTA szabvány? :)
Most már hármótoknál olvasom (5CLF István, 5DSA András, 7HF Feri), hogy ez a készülék bekerült a gyűjteménybe.
A használatról, tapasztalatokról, hiányosságokról előyről/hátrányról is írhatnátok ezt-azt, hogy az ilyen outsiderek, mint pl én is, kicsit tudjuk súlyozni a "must have" listánkon szereplő rigeket.
Tudom, vannak tesztek, értékelések, áradozások, lehúzások a neten róla, de azok közül lehet több fizetett review, rólatok viszont "véletlenül" tudom, hogy nem álltok anyagi érdekeltségben a youkits-szel.
Nameg hasonló felhasználásban nyúzzátok, mint amit én is tervezek, szóval funkcióra szabott vélemények lennének, az biztos.

Go SOTA, Go! :)
HA5DON István

Avatar
ha5clf
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:392
Csatlakozott:2014.12.31. 16:01
Tartózkodási hely:Budapest

HB-1B, de mennyi a teljesitmenye?

Hozzászólás Szerző: ha5clf » 2015.09.06. 16:03

Optimalizalom a sulytomeget amit SOTA alkalmattan cipelnem kell. Eddig atlagban 12 kg sulyt vittem a hatamon, de megprobalom sokkal alacsonyabbra csokkenteni a kozeljovoben. Beszereztem egy HB-1B TCVRt es teszteltem a QTH-mban. Az MFJ-971 tuner SWR metere 1.5 Wattot mert kimeno teljesitmenykent, majd megprobaltam egy masik SWR meterrel is merni, az pedig 6 Wattot mutatott. Ugy dontottem, megmerem sajat ezkozokkel. Keszitettem egy szondat a http://sota.freeforums.org/post130.html#p130 leiras szerint. Majd megmertem a feszultseget a dummy loadon es ebbol kiszamitottam a teljesitmenyt.

Vagyis a mert adatok a kovetkezok:
Dummy load, R = 49.2 Ohms
Mert feszultseg, V(csucs) = 24.7 V

Majd johet a szamitas:
V(rms) = 0.707 * V(csucs) = 0.707 * 24.7 = 17.47 V
P(pep) = V(rms) ^ 2 / R = 17.47 ^ 2 / 49.2 = 6.2 W

Tehat a HB-1B nalam a 40 m-es savban 6.2 Wattot mutat. Ez eppen eleg lesz SOTA aktivalasokhoz.
73 - Istvan/ha5clf

Válasz küldése