SOTA eszközök (bármi ami segít a SOTA-ban)

Moderátor:ha5clf

Avatar
ha5clf
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:392
Csatlakozott:2014.12.31. 16:01
Tartózkodási hely:Budapest
Re: SOTA eszközök (bármi ami segít a SOTA-ban)

Hozzászólás Szerző: ha5clf » 2017.12.21. 11:32

Valamikor regen epitettem egy diodas "feszultseg csokkento" aramkort a 4S LiPo szamara, hogy alkalmas legyen teljes feltoltesnel egy TCVR-t taplalni, ugyanis a 16.8V tul magas a legtobb radio szamara. Ezt a diodas aramkort probaltam helyettesiteni egy eBay-rol rendelt eszkozzel:
a.jpeg
A kovetkezo kiserletet vegeztem el ezzel az eszkozzel egy Predikaloszek-i SOTA alkalmaval:

7.032 megara hangoltam, es egy zavaro jelet hallottam, amire azt gondoltam, hogy a kutyu okozza. Lekapcsoltam a kutyut es a belso ceruzaelemekrrol hallgattam tovabb. Semmi valtozas. Azt hittem esetleg mivel a kutyu tovabbra is aram alatt van, mert a LiPo meg mindig ra van kotve a bemenetre, az okozhatja a zajt. Viszont amikor lekapcsoltam a LiPorol, tovabbra sem valtozott semmi. Kiderult, hogy a toronyban van egy idojaras figyelo szerkezet, ami valoszinuleg a zaj forrasa. Vegul is 7.031 korul sikerult egy csendes helyet talalnom es ott tudtam aktivalni a csucsot.

Tehat, nem tapasztaltam semmifele fulre hallhato zajt, ami zavaro lehetett volna. De van meg egy megfigyelesem.

KX3-assal aktivaltam, ami allitolag 15W-ot kepes kiadni. Nekem csak pontban 10W jott a keszulekbol (a skala beallitas szerint persze). Viszont olvastam valamit, hogy egy bizonyos feszultseg alatt csak 10W-ot ad ki. Hat hazaerve az elso dolgom az volt, hogy osszehasonlitsam ezt a kutyut a diodas verzioval. A kutyu 11.8V-ra regulalja a LiPot. Es csak 10W-os beallitast engedelyez a KX3. Majd ratettem a diodas verziot, ami 14.1V-ra csokkentette a feszultseget. Itt viszont a KX3 engedelyezte a 15W-os bealitast.

A kutyu tul alacsonyra regulalja a feszultseget, igy a KX3 nem engedelyezi a 15W teljesitmenyt.

Az 5000mAh LiPo boven eleg tobb oras aktivalasra (2 ora FM 20W az FT-857-el), igy kar, hogy a nagyobb teljesitmenyt nem tudom hasznlani. Ha ezt elore tudtam volna, nem dontottem volna ennel a kutyunel. Valamire majd csak jo lesz. Maradok a diodas verzional. Az raadasul 98g-al konnyebb :)

Ha allithato lenne a kimeno feszultseg, mas lenne a dontesem. Nem kellene a feszultseget figyelni, mint a diodas verzional.

ha5clf írta:
2015.03.19. 14:29
Andras ihletesere en is konnyitettem a diodas feszultseg ejto keszulekemen. Ez most mar 600g helyett 167g. Ennyivel tobb "trail-mix"-et vihetek magammal. Kulonben nem jol latszik a kepen, de van rajta hutoborda is, es szerintem mivel a diodak parhuzamosan vannak kapcsolva, igy 20A-ig birja az iramot. Tehat "full power".

A kapcsolo "digitalis":

00 --- 3 dioda sorban
01 --- 2 dioda sorban
10 --- 1 dioda sorban
11 --- 0 atvezet direktben

diode3.jpg

Ujra megemlitem mi is ez, azok szamara akik meg nem talalkoztak ezzel a temaval korabbrol"

Az FT-857D, FT-897D, es talan mas berendezesek 13.8V tapot igenyelnek, amit a gyarto +/- 15% toleranciaval hataroz meg. Ez 11.7V es 15.8V tapfeszt jelent, amin belul a keszulek megfeleloen mukodik. Ha ennel magasabb feszultseggel probalkozunk, akkor a keszulek nem kapcsol be. Milyen jo! Amikor vettem egy 14.8V nominalis feszultsegu LiPO-t azt tapasztaltam, hogy teljes toltesnel 16.8V-ot ad. Kezdtem tanulmanyozni az Internen, hogy mas hogy kezeli ezt a problemat. Talaltam egy leirast, mar nem emlekszem a hivojelre, aki szinten ilyen LiPO-t hasznalt es nem kapcsolt be a keszuleke SOTA kiszallaskor. Ez eleg ciki. Eloszor a homersekletre gondolt, majd hosszas probalgatas utan rajott, hogy a feszultseget kell csokkenteni 15.8V ala. Hat ezek a kutyuk amiket itt megjelenitunk, ezt segitik elo.
73 - Istvan/ha5clf

Prokszat
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:26
Csatlakozott:2015.04.04. 07:38
Tartózkodási hely:Erdőkürt
Kapcsolat:

Re: SOTA eszközök (bármi ami segít a SOTA-ban)

Hozzászólás Szerző: Prokszat » 2016.07.20. 06:43

Ez ügyes, és ötletes!
Gratulálok!

[quote="HA5DON"]akkupakk.jpg

Ma elkészültem a külső akkupakkal a Yaesu FT-817ND-hez.
Egyik rádiós börzén beszereztem 3db 2400-as lithium ion cellát azzal a céllal, hogy egy kicsi, könnyű akkut építsek a rádióhoz. A 817 gyakorlatilag 13,4V és 8,6 V közt bármiről elmegy. A 3 cellás akksi feltöltve 12,3V, kisütve 9,9 tehát mindenféle diódás trükközés nélkül belül van a range-en. Emellett a rádióban van egy 1400 mAh -s NiMh akku, amit már teszteltem SOTA aktiváláson, 1 óra 15 percet tudtam vele beszélgetni FM 2m-en. A 2 akku együtt több mint 3 óra rádiózást biztosít, ami elég kell legyen 1-2 aktiváláshoz.
A liIon pakk 167g.[/quote]
Prokszat=Proxy5
Yaesu FTM-400DE, Yaesu FT-1DE, Yaesu VX-7R, Hytera PD785G

Avatar
HA5DON
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:90
Csatlakozott:2015.01.03. 22:05

Re: SOTA eszközök (bármi ami segít a SOTA-ban)

Hozzászólás Szerző: HA5DON » 2016.07.17. 22:16

akkupakk.jpg
3S LiIon 2400mAh
Ma elkészültem a külső akkupakkal a Yaesu FT-817ND-hez.
Egyik rádiós börzén beszereztem 3db 2400-as lithium ion cellát azzal a céllal, hogy egy kicsi, könnyű akkut építsek a rádióhoz. A 817 gyakorlatilag 13,4V és 8,6 V közt bármiről elmegy. A 3 cellás akksi feltöltve 12,3V, kisütve 9,9 tehát mindenféle diódás trükközés nélkül belül van a range-en. Emellett a rádióban van egy 1400 mAh -s NiMh akku, amit már teszteltem SOTA aktiváláson, 1 óra 15 percet tudtam vele beszélgetni FM 2m-en. A 2 akku együtt több mint 3 óra rádiózást biztosít, ami elég kell legyen 1-2 aktiváláshoz.
A liIon pakk 167g.
HA5DON István

Avatar
ha5clf
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:392
Csatlakozott:2014.12.31. 16:01
Tartózkodási hely:Budapest

Re: SOTA eszközök (bármi ami segít a SOTA-ban)

Hozzászólás Szerző: ha5clf » 2016.01.07. 13:47

Ez is egy end-fed half-wave antenna tuner, pontosan 100g. Ezt Feri leirasa alapjan epitettem, csak kimaradt a belso arnyekolas (amit hianyzik, megneheziti a hangolast) es egy atkapcsoloval a tekercset egy leagazassal toldotam meg. Eloszor piros T130-2 toroiddal epitettem meg, az volt keznel, de lecsereltem sargara T130-6 toroidra, ahogy Feri ajanlotta. Ugy tunik a minimum elesebben jelentkezik (a LED teljesen kialszik, a masikkal csak elhalvanyult). Jo lene egy attetel a forgo kondira, igy macerassabb a hangolas.
Csatolmányok
tuner.jpg
73 - Istvan/ha5clf

Avatar
ha5dsa
Ipari alpintechnika szakosztályvezető
Ipari alpintechnika szakosztályvezető
Hozzászólások:189
Csatlakozott:2014.12.26. 20:03

Re: SOTA eszközök (bármi ami segít a SOTA-ban)

Hozzászólás Szerző: ha5dsa » 2015.12.13. 18:27

Ja és sok a csavar (4db) :D :D :D :lol: :lol: :lol: :D
.... .- ..... -.. ... .-

Avatar
ha5dsa
Ipari alpintechnika szakosztályvezető
Ipari alpintechnika szakosztályvezető
Hozzászólások:189
Csatlakozott:2014.12.26. 20:03

Re: SOTA eszközök (bármi ami segít a SOTA-ban)

Hozzászólás Szerző: ha5dsa » 2015.12.13. 18:26

Szuper lett! Egy hidat tegyél még bele, elfér és a beépítettnél szerintem könnyebben kezelhető. A baj az szokott lenni, hogy hangolás közben (trepen)nem mindig fordul feléd a rádió. Ekkor egy kis led aranyat ér. Szerintem párhuzamosítani totál felesleges a kondit, de tesztelgesd hátha ad valami pluszt. Kb 3,6 uH a szekunder?
.... .- ..... -.. ... .-

Avatar
ha5clf
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:392
Csatlakozott:2014.12.31. 16:01
Tartózkodási hely:Budapest

Re: SOTA eszközök (bármi ami segít a SOTA-ban)

Hozzászólás Szerző: ha5clf » 2015.12.11. 21:54

Szep munka Istvan, es ne szerenykedj a tudas is megvan, hisz latom a munkadon. Valamikor december vege fele keszulok menni SOTA-ra (nyaron nem volt sok idom ra), josz te is, megvan mindened hozza ami kell ugy latom. 73 - Istvan / 5clf
73 - Istvan/ha5clf

Avatar
HA5DON
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:90
Csatlakozott:2015.01.03. 22:05

Re: SOTA eszközök (bármi ami segít a SOTA-ban)

Hozzászólás Szerző: HA5DON » 2015.12.07. 09:58

Ez a rajz szolgált alapjául:
EFTuner.jpg
HA5DON István

Avatar
HA5DON
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:90
Csatlakozott:2015.01.03. 22:05

Re: SOTA eszközök (bármi ami segít a SOTA-ban)

Hozzászólás Szerző: HA5DON » 2015.12.06. 22:57

Az END-FED tunerem nem teljesített túl jól, és a sok kapcsoló, jaxley, és forgókondi miatt körülményes is volt használni, ezért úgy döntöttem, építek egy újat az alkatrészek egy részének felhasználásával.
Találtam egy egyszerű kapcsolást, ami 40-15 m közti használhatóságot ígért.
A toroid primere 3 menet, a szekundere 24, így egy 1:64 impedanciaosztást ad.
A szekunderrel párhuzamosan van kötve egy Tesla 250/250 pF forgókondi, amit egy kapcsolóval 250 és 500 pF maximum közt lehet kapcsolni.
Egyelőre csak ellenállásokkal próbáltam ki, 1kOhm és 5,4 kOhm közt bármit lehangolt maximum 1,2:1 SWR-re.
A nagyobb kapacitás bekapcsolásával egészen a 80m sávig le lehet menni, kikapcsolva, minimumra tekerve pedig a 12m is elérhető.
Az impedancia a tcvr oldalon 42 és 60 Ohm közt ingadozik, ami a fix menetszámú tekercsek és a változó impedanciájú "műantenna" miatt van. Nem tökéletes,de ha terepen is hozza ezeket a számokat, jól használható lesz.
Az ajánlás használathoz 0.5 lambda sugárzó, és 0.05 lambda counterpoise minden sávon.
Az 1 db forgatógomb remélhetőleg gyors beállítást tesz majd lehetővé, zajmaximumra, majd a rádió beépített SWR mérőjével finomhangolható.
Végül 2 fotó, kívül, belül, és persze a mérlegelés :)
2015-12-06 22.24.05.jpg
2015-12-06 22.23.19.jpg
HA5DON István

Avatar
ha5dsa
Ipari alpintechnika szakosztályvezető
Ipari alpintechnika szakosztályvezető
Hozzászólások:189
Csatlakozott:2014.12.26. 20:03

Re: SOTA eszközök (bármi ami segít a SOTA-ban)

Hozzászólás Szerző: ha5dsa » 2015.11.21. 08:16

HA5CLF István, az ellen csak egy megoldás van: nem szabad használni!
HA5DON István, már én is mindent megvettem hozzá, csak a tudás hiányzik :D
.... .- ..... -.. ... .-

Válasz küldése