SOTA eszközök (bármi ami segít a SOTA-ban)

Moderátor:ha5clf

Avatar
ha5dsa
Ipari alpintechnika szakosztályvezető
Ipari alpintechnika szakosztályvezető
Hozzászólások:189
Csatlakozott:2014.12.26. 20:03
Re: SOTA eszközök (bármi ami segít a SOTA-ban)

Hozzászólás Szerző: ha5dsa » 2015.02.09. 14:31

Nézd, nincs nagy rutinom, de a lényeg, hogy a hátadon 20 kilóval szaladgálsz ott nem árt egy bot, ha megbillensz. Az hogy lejtmenetben kíméled a térded, az csak a ráadás.
.... .- ..... -.. ... .-

Avatar
ha5clf
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:392
Csatlakozott:2014.12.31. 16:01
Tartózkodási hely:Budapest

Re: SOTA eszközök (bármi ami segít a SOTA-ban)

Hozzászólás Szerző: ha5clf » 2015.02.09. 13:36

A LiPO amit en hasznalok 4S 5000mAh 40C.

Az gyari utasitas szerint a LiPO-kat 1C arammal szabad max tolteni. Ez minden LiPO-ra vonatkozik, fuggetlenul a kapacitas, feszultseg es cellak szamatol.

Mennyi az az "1C"?

A kapacitast eloszzuk 1000-el, tehat 5000mAh/1000 = 5Ah, mivel a C itt 1 orara vonatkozik ez 5A lesz. Tehat az en LiPO-m 1C = 5A-al toltheto es azzal is toltom. Igy SOTA indulas elott reggel toltom es kevesebb mint egy ora allat feltoltheto mert 60%-on tarolom.

Andras 7200mAh LiPO-ja pedig 1C = 7.2A-al toltheto. Ezek persze a maximalis ertekek, semmi esetre sem karos alacsonyabb arammal tolteni, igy legalabb nem melegszik az akku. A LiPO halala a magas homerseklet. Nalam 5A toltes utan langyos az akku.

E mi az a 40C?

Ez a maximalis aram amivel szabad terhelni, ez felett megkarosodik. Mennyi az a 40C? Hat a "4S 5000mAh 40C" LiPO-nal kiszamitottuk, hogy 1C = 5A. Hat 40C = 40 * 1C = 200A. Viszont ha 1C egy ora alatt tolti fel vagy suti ki a LiPO-t, akkor 40C pedig 60min/40, vagyis 1 1/2 perc alatt meriti le (nem ajanljak, csak extrem esetben).

Itt talalhato egy letoltheto excel calculator (capLiPo.xlsm), amit keszitettem meg anno, amikor vettem a LiPO-t SOTA celbol. Ezzel szamolom, hogy teljesitmenytol fuggoen mennyi idot tudok forgalmazni az FT-857 TCVR-el.

http://sota.freeforums.org/calculate-ba ... e-t15.html
73 - Istvan/ha5clf

Avatar
ha5clf
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:392
Csatlakozott:2014.12.31. 16:01
Tartózkodási hely:Budapest

Re: SOTA eszközök (bármi ami segít a SOTA-ban)

Hozzászólás Szerző: ha5clf » 2015.02.09. 13:17

A botrol annyit, hogy ha egyenes a talaj en sem latom sok ertelmet, viszont felfel es lefele, foleg ha csuszos, havas, saros a talaj nagyon sokat segit. Sokkal konnyebb egyensulyban tartani magam ket bottal, mindsem egy csuszast kiegyensulyozni botok nelkul. Persze fontos, hogy a bot konnyu legyen, kulonben extra suly cipelni.
73 - Istvan/ha5clf

HG7JAK
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:116
Csatlakozott:2014.12.27. 22:09
Tartózkodási hely:Százhalombatta

Re: SOTA eszközök (bármi ami segít a SOTA-ban)

Hozzászólás Szerző: HG7JAK » 2015.02.09. 11:37

Turnigy 7.2

Akkor hozza az akkumulátor a ráírt, névleges kapacitást.

Én is néztem, ezt az akkut, Így tapasztalattal, és leírással igen jó az ár/érték aránya.

Kép
HG7JAK OP Lóri

HG7JAK
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:116
Csatlakozott:2014.12.27. 22:09
Tartózkodási hely:Százhalombatta

Re: SOTA eszközök (bármi ami segít a SOTA-ban)

Hozzászólás Szerző: HG7JAK » 2015.02.09. 11:26

Mindig nézem a túrázókat, akik tudnak bottal menni.
Próbáltam már, többször és rendkívül idegesített.
Kiváncsi vagyok, hogy mik a tapasztalataid...

Specifikácók alapján jó BOT, és alumineumból :D van, még antennának is jó!
HG7JAK OP Lóri

Avatar
ha5dsa
Ipari alpintechnika szakosztályvezető
Ipari alpintechnika szakosztályvezető
Hozzászólások:189
Csatlakozott:2014.12.26. 20:03

Re: SOTA eszközök (bármi ami segít a SOTA-ban)

Hozzászólás Szerző: ha5dsa » 2015.02.09. 11:02

HG7WAV Viktor kérdezted múltkor, hogy mi ment bele a turnigy 7.2-be. Most tudok rá válaszolni. Kezdetben kipróbáltam, hogy egy nagyon kicsi laptoptöltőről tápláltam az Accucell 6-ost, és másfél óráig erről töltöttem, ezalatt 1,5Ah vándorolt bele. Aztán éjszakára rátettem a kisebbik labortápra itt a töltés (Az automatikus időkorlát miatt, amiről múltkor beszéltünk) 200 perc múlva megállt és átfolyt 3343 mAh. Újból indítottam és 149 perc alatt 2366-ot mutatott. Összesítve: 7h18m 7,209 Ah. Ezt az Accucell mutatta. Hozzávetőleg az 1Ah max töltési feszültség során 1,5Ah (mutat a labortáp) vesz fel.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára ha5dsa 2015.02.09. 19:05-kor.
.... .- ..... -.. ... .-

Avatar
ha5dsa
Ipari alpintechnika szakosztályvezető
Ipari alpintechnika szakosztályvezető
Hozzászólások:189
Csatlakozott:2014.12.26. 20:03

Re: SOTA eszközök (bármi ami segít a SOTA-ban)

Hozzászólás Szerző: ha5dsa » 2015.02.08. 20:01

Végül erre a botra esett a választásom:
Kép
2 részes. Ez szállításnál hátrányosabb, de stabilabb, erősebb és könnyebb. Ja és a zárszerkezet mindent kibír!
Táskából végül nem egy 20, hanem egy 40 litereset vettem.
.... .- ..... -.. ... .-

Avatar
ha5dsa
Ipari alpintechnika szakosztályvezető
Ipari alpintechnika szakosztályvezető
Hozzászólások:189
Csatlakozott:2014.12.26. 20:03

Re: SOTA eszközök (bármi ami segít a SOTA-ban)

Hozzászólás Szerző: ha5dsa » 2015.01.28. 18:21

Elkészült a csúzli bőr alkatrésze, remélem ezzel már pontosan és magasabbra lehet majd a jövőben antennát feljuttatni. Most nem fog kelleni, de próbából elviszem, és viszek pár ólmot.
2015-01-28 10.23.49.jpg
A feszültség csökkentőhöz szereztem biztosítékházat lyet. Igaz lengő, viszont 40A-es és képes is befogadni ekkora villanyra méretezett madzagot is. Szerintem nekünk a biztosítékok választéka a Homasita-ban a legnagyobb.
.... .- ..... -.. ... .-

Avatar
ha5dsa
Ipari alpintechnika szakosztályvezető
Ipari alpintechnika szakosztályvezető
Hozzászólások:189
Csatlakozott:2014.12.26. 20:03

Re: SOTA eszközök (bármi ami segít a SOTA-ban)

Hozzászólás Szerző: ha5dsa » 2015.01.15. 12:18

Egyet kihagytál, ez cél-hardware ez nem fagy le!
Viszem fel majd én is.

Jó lenne, ha HA5IS is felhozná amit ő épített, vagy legalább egy képet felrakna róla. Meg azt is megírhatná mennyiből jött össze a projekt szerintem úgy 6000- Ft alatt lehetett (GPS-szel).
.... .- ..... -.. ... .-

Avatar
ha5clf
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:392
Csatlakozott:2014.12.31. 16:01
Tartózkodási hely:Budapest

Re: SOTA eszközök (bármi ami segít a SOTA-ban)

Hozzászólás Szerző: ha5clf » 2015.01.15. 10:22

Erdekes lenne, sot erdekelne osszehasonlitani a ket APRS osszeallitast mukodesukben.
masik.jpg
Baloldali/jobboldali osszeallitas elonyei es hatranyai
1) jobb GPS vevovel rendelkezik / nem kell kulon GPS, benne van a mobilban
2) nem kell hozza mobil / a mobil kenyelmes, megszokott kezeloi hozzaferes biztosit
3) alacsonyabb osszeallitasi koltseg / kevesebb kabelezes (bluetooth, beepitett GPS)

Mar regen nezegettem a baloldali megoldast, de valahogy nem volt szimpatikus szamomra az RS232 csatlakozok merete. Eloszor gondoltam, hogy csak az aramkort vasarolom meg es olyan konektort szerelek fel amit szeretnek (pld. USB). Aztan rabukkantam a Mobilinkd megoldasra. Megtetszett es kiprobaltam. Sok elonye, hogy bluetooth-on keresztul kapcsolodik a kis TNC a mobillal es a mobil belso GPS-et hasznalja. A mobilon mar megszokott interfacen keresztul allithatoak a parameterek, vagy az APRS-el kuldott uzenetek konnyen irhatoak. Tapasztalatom viszont, hogy a mobil neha nehezen talalja meg a GPS informaciot. Bar adat-halozaton keresztul is tud poziciot talalni, ezt eleve nem hasznalom, ugyanis a celom a mobil halozat nelkuli hasznalat (SOTA hegyeken sokszor nincs terero es veszhelyzeti allapotokban sem lehet ra szamitani).

Legkozelebb beviszem a klubba.
73 - Istvan/ha5clf

Válasz küldése