SOTA eszközök (bármi ami segít a SOTA-ban)

Moderátor:ha5clf

Avatar
ha5clf
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:392
Csatlakozott:2014.12.31. 16:01
Tartózkodási hely:Budapest
Re: SOTA eszközök (bármi ami segít a SOTA-ban)

Hozzászólás Szerző: ha5clf » 2015.07.20. 15:00

En 40 m-en aktivalok a tulnyomo reszben, ritkan amikor a terjedes nem tul jo 30 m-en, es a 20 m-es aktivalas az elvetve tortenik, majdnem soha. Szerintem 40m az egy nagyon jo SOTA sav, es ahogy majd megyunk ki a nyarbol, egyre jobban fog menni. Eddig egyszer volt, hogy olyan rosz volt a terjedes, hogy alig tudtam 10 osszekottetest osszehozni. Persze taviroval dolgozom. Fonian, nem olyan konnyu, ha csak idegen neyelvet nem beszelsz. Vannak olyan "rag chewer"-ek, akik csak a haverokkal dumcsiznak a fajo derekukrol, meg, hogy mit reggeliztek, es nem hivnak vissza. Ha egy picit is tudsz angolul akkor mar nyero vagy. Ha kell segitek az elso nehany aktivalasoddal, amig bele nem josz.
73 - Istvan/ha5clf

Avatar
HA5DON
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:90
Csatlakozott:2015.01.03. 22:05

Re: SOTA eszközök (bármi ami segít a SOTA-ban)

Hozzászólás Szerző: HA5DON » 2015.07.20. 14:08

Köszönöm! :)
Igyekeztem szépre megcsinálni.
A nyákot csak ideiglenesen, egy gyufadarabbal ékeltem ki, csak addig lesz benne, míg megtalálom az Andrástól kapottat.
A csatlakozónál viszont eltértem a háziszabványtól, a BNC könnyebb, mint a PL259.
A készülék súlya 236g lett végül.

Azt örömmel olvasom, hogy a felső sávokon nem én rontottam el a dolgot, az viszont negatívum, hogy csak a 80, 40, 15 és 10 méteres sávra van engedélyem.
Így csak 1 sávon operálhatok a tunerrel. Azon viszont tökéletesen működik, a vezetéket lehangolva 50 ohmra, az FT897D SWR mérője ki sem mozdul adáskor.
Viszont így megúszom az antenna toldók súlyát, 40 méterre egy egysávos 22m szárítókötelet kell vinnem csak.
Vagy megpróbálom valahogy felhúzni a tartományt legalább a 15 méteres sávig.
A többit majd HAREC vizsga után.
HA5DON István

Avatar
ha5clf
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:392
Csatlakozott:2014.12.31. 16:01
Tartózkodási hely:Budapest

Re: SOTA eszközök (bármi ami segít a SOTA-ban)

Hozzászólás Szerző: ha5clf » 2015.07.20. 13:07

Nagyon jol nez ki, gratulalok a munkadhoz Istvan. Igen, nem csak szabvanyositanunk lehet mar, de elkezdhetjuk a sorozatgyartast is :)

Ket dolog fontos egy end-fed tunernel, amiben egy "tank circuit" hangolo egyseg van:

1) A "tank circuit" minden induktivitas allasnal le kell, hogy fedje azt a savot amit hasznalni szeretnel.
2) A tranzformacio aranynak 1 az 5-tol 1 a 10-ig ajanlatos lenni

Ez a ket pont azt jelenti, hogy ha egy felhullamu antennat taplalsz a vegen, akkor nem csak az impedancia illesztesnek, de a rezonancianak is meg kell felelni. Ezt nem is olyan konnyu biztositani tobb sav lefedese eleresehez.

A masodik pont az relativ konnyu, pld.: 3 menet a primer es 15, 18, 21, 24, 27 a szekunder. Ezzel elered a megfelelo impedancia illesztest: 1250, 1800, 2450, 3200, es 4050 Ohm. Igy valoszinu minden kornyezetben megtalalod a legkozelebbi megfelelo impedancia ilesztest a felhulamu antennadhoz.

Vagyis: Zo = 50 Ohm * (szekunder / primer) ^ 2

A rezonancia mar kisse kerdeses. Merd meg, hogy minden induktivitas alasban a forgo kondenzator segitsegevel ki tudod e hangolni a megfelelo savot. Azt a savot amit nem tudsz kihangoni sajnos nem fogod tudni hasznalni ezzel a tunerrel. Esetleg egy parhuzamos kapacitas kapcsoloval segithet, de figyelembe kell venni a rezgokor Q-jat is. Ha a rezgokor Q-ja tul alacsony lesz a hozzaadott kapacitassal, akkor nem lesz tul hatasos. Igy viszont csak az also savokat tudod segiteni. A felso savokhoz viszont a szekunder tekercset kellene csokenteni. Viszont akkor a primer meg mi legyen "negyed menet", stb. Szoval latod a dilemmat.

Az en tunerem 40 m-tol megy 17 m-ig. A felso savok nalam sem mukodnek. A felso savokra inkabb dipolust vinnek. De sotanal nem nagyon hasznalok mast mint a 40, 30, es 20 m-es savokat.
73 - Istvan/ha5clf

Avatar
HA5DON
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:90
Csatlakozott:2015.01.03. 22:05

Re: SOTA eszközök (bármi ami segít a SOTA-ban)

Hozzászólás Szerző: HA5DON » 2015.07.19. 22:41

Sziasztok!

Elkészültem a SOTA. End-fed tunerrel.
Lassan szabványosíthatjuk szerintem ezt a típust/kialakítást. :-)

Még nem tökéletes, de alakul.
A nyákot, amit HA5DSA Andrástól kaptam, tuti helyre tettem, mert felforgattam a szobát, de nem jött elő.
Ha előkerül, átültetem az alkatrészeket bele, addig meg marad a lyukpanel.
Esetleg ha valaki átküldi a nyákrajzot, csinálok belőle egy tucatot, és felviszem a klubba, hátha más is építene.

A hangolást az antennámon első körben VNA-val végeztem, amikor megvolt egy elfogadható beállítás (47ohm, 1,3 swr), csekkoltam a belső műszerrel, hogy kalibráljam a fényerőt.
A 40 méteres sávra hamar meglett, de a 10 méterest nem sikerült 100 ohm alá vinni, nem találtam az okát.
A yaxley első állásában 200 ohm volt, a 3. állásban 117 de utána megint felfelé ment a következő fokozatokban.
Ez mitől lehet?

Köszönet a SOTA szakosztály aktív tagjainak a tanácsokért, és az alkatrészekért!

Végezetül a képek:
uploadfromtaptalk1437338526447.jpg
uploadfromtaptalk1437338435175.jpg
Csatolmányok
uploadfromtaptalk1437338491113.jpg
HA5DON István

Avatar
ha5clf
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:392
Csatlakozott:2014.12.31. 16:01
Tartózkodási hely:Budapest

Re: SOTA eszközök (bármi ami segít a SOTA-ban)

Hozzászólás Szerző: ha5clf » 2015.04.16. 17:06

Ket dioda nalam eleg, bekapcsolashoz is es kozvetlen utana is megfeleloen mukodik a TCVR. Szerintem nalad is mukodni fog.
73 - Istvan/ha5clf

Avatar
HA5DON
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:90
Csatlakozott:2015.01.03. 22:05

Re: SOTA eszközök (bármi ami segít a SOTA-ban)

Hozzászólás Szerző: HA5DON » 2015.04.16. 11:23

András, köszi a válaszokat!
A mérőszalag-yagin még agyalok, valahogy a szélállóságon, merevségen kellene javítani, .............

nem kell agyalnod, a vastag Stanley nem hajolgat!

U.I.: Szétugrott egy újabb mikró. Egy étteremben kidobták mert kigyulladt. Persze ahogy szokott. Szokásos sorrend: párolgás lecsapódás zsírkicsapódás belső burkolaton melegedés burkolatolvadás fémkiláttszott szikra láng. Egy csepp festék rendbe hozta volna. De hát akkor miből lenne nekem is ponthegesztőm?:D
HA5DON István

Avatar
ha5dsa
Ipari alpintechnika szakosztályvezető
Ipari alpintechnika szakosztályvezető
Hozzászólások:189
Csatlakozott:2014.12.26. 20:03

Re: SOTA eszközök (bármi ami segít a SOTA-ban)

Hozzászólás Szerző: ha5dsa » 2015.04.15. 19:15

1. Yagihoz adok széles szalagot, ha kell. Nekem szétesett egy 8 méteres.
2. szerintem terhelés alatt fog esni rajta annyi fesz is.
nálam is ez volt a gond a 36A-essel.
.... .- ..... -.. ... .-

Avatar
HA5DON
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:90
Csatlakozott:2015.01.03. 22:05

Re: SOTA eszközök (bármi ami segít a SOTA-ban)

Hozzászólás Szerző: HA5DON » 2015.04.14. 07:26

Köszi a válaszokat, akkor a mérőszalag antenna ötletét elvetem. Legalábbis ilyen formában.
Yagi még lehet belőle :)

Más kérdés:
A feszültségejtőben milyen diódákat használtok?
Én beszereztem pár darab MUR 1560 egyenirányító diódát, aminek az adatlapja szerint 25 fokon 0.8V a nyitófeszültsége, de multiméterrel csak 0.3 V-t mérek.
Arra gondoltam, nem pontos a diódavizsgálóm, de áramkörbe kötve is csak ennyit esik a fesz.
Pedig azt gondoltam, 3 ilyennel majd` 2.5V -t fogok ejteni, amit 2 kapcsolóval be tudok osztani, ehelyett összesen 1V sem jön ki.
Ami van itthon 10A graetz, azon is csak 0.9V esik összesen.
Más esetben ez jó hír, de most disszipálni akarok...
HA5DON István

HA5IS
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:8
Csatlakozott:2014.12.26. 20:08

Re: SOTA eszközök (bármi ami segít a SOTA-ban)

Hozzászólás Szerző: HA5IS » 2015.04.12. 17:09

Ok Ok lemérem! Csak egyedül nehezebb.

Avatar
ha5clf
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:392
Csatlakozott:2014.12.31. 16:01
Tartózkodási hely:Budapest

Re: SOTA eszközök (bármi ami segít a SOTA-ban)

Hozzászólás Szerző: ha5clf » 2015.04.11. 23:01

Lepcsos furo nagyon jo. Megsporoltam egy 20 perces reszeles es fulsiketito zajt. A nyomogombot balkezzel tartom es kozben hangolgatok a jobbal. A CW billentyut pedig valamivel ki kell tamasztani ha egyedul vagyok. Meg mindig jobb mint ugy felejteni az egesz aktivalas alatt. A dremmelt is hasznaltam jocskan. Jo szerszamokkal sokkal elvezetesebb dolgozni. Az SWR mero egyre jobban tetszik nekem, nagyon jol mukodik es a beallitasa pofon egyszeru.

Kellene a merete az antennadnak amit a multkor mertunk. Szerintem en is ugyanazt fogom kivitelezni. Egyszer viszont ki szeretnem probalni aktivalni a 160/80m-en. Fenn kellene maradni egy csucson ejjel.
73 - Istvan/ha5clf

Válasz küldése