SOTA antennák...

Moderátor:ha5clf

Avatar
HA5DON
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:90
Csatlakozott:2015.01.03. 22:05
Re: SOTA antennák...

Hozzászólás Szerző: HA5DON » 2015.07.12. 22:14

Köszi, de nem csak az én érdemem. Sokat segítséget, irányelvet kaptam a klub SOTA szakosztályának aktív tagjaitól (méretezés, súlyminimumra törekvés, a személyes tapasztalataik megosztása a fórumon), ezeket néhány ötlettel kiegészítettem, és otthon található anyagokból összebarkácsoltam.
Szerintem enélkül sávonként lenne 25deka a cucc.
HA5DON István

Prokszat
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:26
Csatlakozott:2015.04.04. 07:38
Tartózkodási hely:Erdőkürt
Kapcsolat:

Re: SOTA antennák...

Hozzászólás Szerző: Prokszat » 2015.07.12. 18:37

HA5DON írta:Elkészültem az end-fed antenna Cept Novice kompatibilis verziójával.
Itt kissé szerényebb a kínálat, mint a Harec fokozatban, így 40, 15 és 10 méterrel le is fedtem a 7 MHz feletti tartományt.
A 3 sáv nagyon praktikus, mert így a 2 rövidebb hullámhosszra csináltam 1-1 különálló antennát, amik banándugóból indulnak, és saruban végződnek, a 40 méterhez pedig egy közdarabot mindkét végén a saruk ellendarabjával.
A kábelvégeket üvegszálas műanyag lapkákon átfűztem 3x oda-vissza, mint a varrásnál, és gyorskötözővel plusz zsugorcsővel rögzítettem.
Az egymásba kapcsolást pedig úgy oldottam meg, hogy bicikliküllőből hajlítottam a képen látható malacfarkat.
Erre csak fel kell fűzni a lapkát, egy egész fordulatot csavarni rajta, és összedugni a saruszemeket, hogy a kontakt s meglegyen a szakaszok közt. Kesztyűben is megoldható, nincs különálló alkatrész, ami elveszhet, és hidegben is ugyanúgy használható, nincs rideg alkatrész, ami törékennyé válna.
Húzásra teszteltem egy darab kábellel, nem nyílik szét, az antennakábel előbb feladta, mint a küllő.
Az egész csomag ami a képen van, földelőnyárssal együtt 262g, nem világbajnok, de nem is a legnehezebb a kategóriában.
Már csak a tunert kell összeraknom, és indulhat a móka :)

A készlet:
efhw1.jpg
Összekapcsolva
efhw2.jpg
A "pigtail joint":
efhw3.jpg
Nem tudok mást mondani szép munka!
Prokszat=Proxy5
Yaesu FTM-400DE, Yaesu FT-1DE, Yaesu VX-7R, Hytera PD785G

Avatar
HA5DON
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:90
Csatlakozott:2015.01.03. 22:05

Re: SOTA antennák...

Hozzászólás Szerző: HA5DON » 2015.07.12. 16:41

Elkészültem az end-fed antenna Cept Novice kompatibilis verziójával.
Itt kissé szerényebb a kínálat, mint a Harec fokozatban, így 40, 15 és 10 méterrel le is fedtem a 7 MHz feletti tartományt.
A 3 sáv nagyon praktikus, mert így a 2 rövidebb hullámhosszra csináltam 1-1 különálló antennát, amik banándugóból indulnak, és saruban végződnek, a 40 méterhez pedig egy közdarabot mindkét végén a saruk ellendarabjával.
A kábelvégeket üvegszálas műanyag lapkákon átfűztem 3x oda-vissza, mint a varrásnál, és gyorskötözővel plusz zsugorcsővel rögzítettem.
Az egymásba kapcsolást pedig úgy oldottam meg, hogy bicikliküllőből hajlítottam a képen látható malacfarkat.
Erre csak fel kell fűzni a lapkát, egy egész fordulatot csavarni rajta, és összedugni a saruszemeket, hogy a kontakt s meglegyen a szakaszok közt. Kesztyűben is megoldható, nincs különálló alkatrész, ami elveszhet, és hidegben is ugyanúgy használható, nincs rideg alkatrész, ami törékennyé válna.
Húzásra teszteltem egy darab kábellel, nem nyílik szét, az antennakábel előbb feladta, mint a küllő.
Az egész csomag ami a képen van, földelőnyárssal együtt 262g, nem világbajnok, de nem is a legnehezebb a kategóriában.
Már csak a tunert kell összeraknom, és indulhat a móka :)

A készlet:
efhw1.jpg
Összekapcsolva
efhw2.jpg
A "pigtail joint":
efhw3.jpg
HA5DON István

Avatar
ha5dsa
Ipari alpintechnika szakosztályvezető
Ipari alpintechnika szakosztályvezető
Hozzászólások:189
Csatlakozott:2014.12.26. 20:03

Re: SOTA antennák...

Hozzászólás Szerző: ha5dsa » 2015.03.04. 14:35

IMG_4141.JPG
.... .- ..... -.. ... .-

Avatar
ha5dsa
Ipari alpintechnika szakosztályvezető
Ipari alpintechnika szakosztályvezető
Hozzászólások:189
Csatlakozott:2014.12.26. 20:03

Re: SOTA antennák...

Hozzászólás Szerző: ha5dsa » 2015.03.04. 14:30

Elkezdtem az End-fed antennát 15-, 17-, 20-, 30-, és 40 méteren lesz rezonáns. Az alapkoncepció, hogy könnyű legyen. A sávváltás a leendő saruszemek szétkapcsolásával lesz megoldva. Csináltam hozzá plusz egy 20 méteres dipól szárat így. ha utazom valahova és akarok 80 méterre is vinni valamit, kiegészítem vele az End-fed-et. Az antenna súlya: 241g, a dipólszár kb 30g-mal kevesebb. Az egészet egy extended doublet-ből alakítottam ki, ami nagyon jó antenna, de másfél kiló sajnos sok. Azért maradt még 1. A behangolás majd terepen lesz kivitelezve (Taksonyra gondoltam, eléggé zavarmentes). Itt van egy két kép. Szerintem EAR és JAK is érdeklődni fog eziránt.

Az alapanyag:
IMG_4129.JPG
Beszéltem HA5CLF Istvánnal szerinte nem lenne gond megfelezni a létrafokokat súlycsökkentés miatt:
IMG_4139.JPG
A tápoldal:
IMG_4140.JPG
A hangolás után a Leoklopast-ot besodrom fonott horgászzsinórral és ragasztózom. Természetesen már van ötletem könnyebb tároló létrára is. A lapkákra ráírom a sávokat, hogy másnak is értelem szerű legyen a használata.
A hozzászólást 4 alkalommal szerkesztették, utoljára ha5dsa 2015.03.04. 14:40-kor.
.... .- ..... -.. ... .-

Avatar
ha5clf
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:392
Csatlakozott:2014.12.31. 16:01
Tartózkodási hely:Budapest

Re: SOTA antennák...

Hozzászólás Szerző: ha5clf » 2015.02.14. 12:58

Egy felmeres a sotasok kozott, hogy milyen antennakat hasznalnak. A felmeres kicsivel tobb mint 300 sotazo valasz eredmenye.
a.jpg
Bar elegge megosztott az antennak tipusa, megis az EFHW a letobb SOTA- antennaja.
73 - Istvan/ha5clf

Avatar
ha5clf
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:392
Csatlakozott:2014.12.31. 16:01
Tartózkodási hely:Budapest

SOTA antennák 2m

Hozzászólás Szerző: ha5clf » 2015.02.14. 09:33

Meg egy SOTA antenna 2m-re. A mereteket nem kozlom, megtalalhato a guglin. A kepek segitenek es esetleg otleteket adnak. Elore bocsatom, hogy tapasztalatbol tudjuk, ha csavarhuzoval kell valamit osszerakni az tul maceras, sajnos itt ez az eset, de modositani lehet. Tegnap voltunk egy SOTA aktivalason ahol szarnyas csavarokkal keszult el az antenna. Sokkal szerencsesebb megoldas, hisz kesztyuben es hidegben is osszerakhato. Az almom egy olyan kivitelezes, hogy egy muanyag csobol kihuzom az antenat es kipattannak a directorok es a reflektor, es esetleg rapattintom a dipolt es mar mehet is az aktivalas, a muanyag cso pedig az arboc. Itt a kepek.
carry.jpg
Igy nez ki osszerakva, konnyen a hatizsakra erositheto es nem tul nehez (aluminium konstrukcio).
ready2m.jpg
Osszerakva, seprunyelen, fordithato vizszintes es fuggoleges polarizacioba, es persze korbe a foldbe szurhato cövekben.
ready2m.jpg (391.24KiB)Megtekintve 11630 alkalommal
tune2m.jpg
Az SWR nem is olyan rosz: 1:1.2
tune2m.jpg (729.22KiB)Megtekintve 11630 alkalommal
A talpponti R=25 Ohm, igy keszult hozza egy koax impedancia illesztes is ami a kepen meg nem lathato.
73 - Istvan/ha5clf

Avatar
ha5clf
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:392
Csatlakozott:2014.12.31. 16:01
Tartózkodási hely:Budapest

Re: SOTA antennák...

Hozzászólás Szerző: ha5clf » 2015.02.09. 14:21

A lent leirt doublet antennat hasznaltuk a februar 6-i SOTA aktivalas alkalmaval.

Az 1:9 balunt (http://forum.ha5kdr.hu/viewtopic.php?f=7&t=25#p493) a 2x10m-es doublet antenna 450 Ohmos letra also vegen a TCVR egy 30cm-es koaxal csatlakozatva auto tuneron keresztul hasznaltuk.

5W-al jol hallottak DL, OK, HB, SP, YO, S5, OE, es HA allamasok. Itt lathato a Reverse Beacon Network (RBN) meresei, vagyis, hogy mennyire halottak bennunket a monitorolo allomasok kulonbozo orszagokban.
rbn.jpg
Ami ebben tablazatban erdekes az a SNR dB ertek. 34dB az kb S9 es 10dB pedig S5 jelnek felel meg. Tehat atlagban S7-8 lehettunk. 5W-al ez nem is olyan rosz.
73 - Istvan/ha5clf

Avatar
HG7WAV
Hozzászólások:18
Csatlakozott:2015.01.02. 22:32

Re: SOTA antennák...

Hozzászólás Szerző: HG7WAV » 2015.02.08. 18:43

Szia István!

Nekem is van ilyen antennám 2m-re, igaz szimmetrizáló nincs rajta, de nélküle is jól működik.
2m_jpole_hg7wav.jpg
73 es DX
HG7WAV
Viktor

Avatar
ha5clf
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:392
Csatlakozott:2014.12.31. 16:01
Tartózkodási hely:Budapest

Re: SOTA antennák...Slim-Jim 2m

Hozzászólás Szerző: ha5clf » 2015.02.08. 16:45

folytatom a Slim-Jim kepeket...
3.JPG
Antenna csatolas/taplalas reszlet
4.JPG
A rovidebb oldal huzal megszajkitas
5.JPG
Felso vege
73 - Istvan/ha5clf

Válasz küldése