Dokumentumok

Moderátor:ha5clf

Avatar
HA5CBM
Military szakosztályvezető
Military szakosztályvezető
Hozzászólások:61
Csatlakozott:2014.12.26. 20:05
Tartózkodási hely:Magyarország
Re: Dokumentumok

Hozzászólás Szerző: HA5CBM » 2015.05.23. 19:34

Az a kéziműszer egy kész csoda! Gratulálok!

Avatar
HG5OJW
Hozzászólások:3
Csatlakozott:2015.05.17. 09:15
Tartózkodási hely:Budapest

Re: Dokumentumok

Hozzászólás Szerző: HG5OJW » 2015.05.17. 16:06

VU méröműszer teljes dokumentációja.
Csatolmányok
műszer.JPG
vu.zip
(686KiB)Letöltve 303 alkalommal.

Avatar
HG5OJW
Hozzászólások:3
Csatlakozott:2015.05.17. 09:15
Tartózkodási hely:Budapest

Re: Dokumentumok

Hozzászólás Szerző: HG5OJW » 2015.05.17. 10:27

nekem ez a műszer van birtokomban. urh-n tudok vele térerőt mérni. rajz nincs, de belekukkantva hangolt kör és detektor van. tehát nem egy bonyolult 8-)
Csatolmányok
térerőmérő.JPG

Avatar
HA5CBM
Military szakosztályvezető
Military szakosztályvezető
Hozzászólások:61
Csatlakozott:2014.12.26. 20:05
Tartózkodási hely:Magyarország

Re: Dokumentumok

Hozzászólás Szerző: HA5CBM » 2015.04.08. 14:53

PAB-2-es műszer, katonai rádiózádiózás és némi tüzérség:

http://index.hu/kulfold/2015/04/08/bomb ... _szemevel/

Mondjuk az egész rendkívül szomorú. :cry:

HA5TBN
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:17
Csatlakozott:2015.03.21. 07:44

Re: Dokumentumok

Hozzászólás Szerző: HA5TBN » 2015.04.05. 12:59

Szia Miki!

Benne vagyok a dologban. Szerintem amatőr videó készítéséhez nem kell túl sok eszköz. Nekem van egy fényképezőgépem, ami szerintem elég jó videókat tud készíteni. A világításhoz van egy 700 wattos színpadi reflektorom, ami ha még működik, akkor elég nagy világosságot tud varázsolni egy kis szobában. A videó szerkesztést pedig majd megbeszélhetnénk Nonoval, ebben ő a mágus. Az én laptopom is elég gyors és elboldogul kisebb videókkal, igaz nekem csak a windows movie maker van meg, de az is használható. Szóval én tudok hozni technikát, amivel tehetnénk egy "első felvétel" kísérletet.

Időközben előkerült az 1G17-es leírása. Itt van egy minta a mérési jegyzőkönyvről:
DSC01184[1].JPG
A jobb alsó sarokban lévő alfa és gamma műszerállandókra lenne szükség a pontos mérés elvégzéséhez.

Ettől függetlenül a jelenséget és működést be tudnánk mutatni.

Üdv Dani

Avatar
HA5CBM
Military szakosztályvezető
Military szakosztályvezető
Hozzászólások:61
Csatlakozott:2014.12.26. 20:05
Tartózkodási hely:Magyarország

Re: Dokumentumok

Hozzászólás Szerző: HA5CBM » 2015.04.04. 23:56

Szia Dani!

Köszönöm a leírást.

Az ötletet remeknek tartom, már eddig is sokat beszéltünk róla, csak nincs
- jó kamerám
- állványom
- megvilágításra lámpám
- jó számítógépem
- netem otthon, ahonnét feltölthetem.

Ellenben tudást, készüléket, helyet és időt tudok adni. Én benne vagyok egy ilyen munkában! Őszintén izgat is! Kezdhetnénk egy egyszerűbbel, mondjuk az R-107 családdal, ott kitanulnánk/átvészelnénk a gyermekbetegségeket, s utána hajrá...

73!

Miklós

HA5TBN
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:17
Csatlakozott:2015.03.21. 07:44

Re: Dokumentumok

Hozzászólás Szerző: HA5TBN » 2015.04.04. 22:21

Szia Miki,

Szép darab! Ez egy régebbi verzió lesz, a tápegység alapján ítélve. Nekem van egy 1G9-esem és egy 1G17-esem. Elvileg mind a kettő működőképes állapotban van, csak az előbbit pörgettem fel eddig, sajnos. Ezek elég érzékeny műszerek és nagyon fontos a körültekintő bánásmód a működtetés során. A lelke egy vékony acélszál, amin függ a giro. Ha ez elszakad, vagy megsérül, akkor már használhatatlanná válik. Remélem, nem tettem benne kárt eddig. Gyártottak olyan verziót is, amiben egy higany fürdőben úszott a giro.
A MOM gyártotta a legpontosabbakat. 3" belül lehetett vele mérni. Ezt használták a 4-es metró méréseinél is. Én megkerestem azt, aki mért ilyen műszerrel és adott pár leírást. Nemrég elővettem őket. Most, hogy így felmerült a dolog, azon gondolkoztam, hogy megtanulom a kezelését és készítek egy videót róla. Akár csinálhatnánk több ilyen oktatóvideót is. Rengeteg eszköz van, amit az ember még fényképen se lát, hát még működés közben. Mit szólsz az ötlethez?
Visszatérve a girora, nekem van egy orosz leírásom, ami elmondja egy mérés menetét, félig meddig le is fordítottam. Az alapján menni fog az élesztés. Pontos mérést soha nem fogok tudni végezni vele, mert hiányzik a műszerhez tartozó dokumentáció, ami tartalmazza a műszerállandókat. Persze, a működés elvét így is be lehetne mutatni.
Ha el akarod indítani a tiedet, akkor ezekre figyelj:
-A műszert először felállítod, akkor egy hozzá való mágneses iránytűvel előirányozni kell.
-Ha ez meg van, akkor ellenőrizni kell, hogy a műszer megfelelően szintezve van. A libella középen kell legyen alapállásban és 90 fokkal elfordítva is. Ha nincs szintezve, akkor a giro imbolyogni fog, esetleg megszorul és megsérül végleg.
-Ellenőrizd, hogy a giro rögzítve legyen (arretálás) Csak úgy szabad felpörgetni, ha le van teljesen rögzítve.
-Utána indítsd a tápegységet és pörgesd fel. Ez kb 2-3 percet vesz igénybe.
-Utána kioldhatod a rögzítést, ami alul van (az 1G9 esen)
-Ekkor elindul a giro. Az egyik nézőkén keresztül látod, hogy megmozdul a szálkereszt és azt kell követned a két végkitérésig. A lengés amplitúdójának két végállásában kell leolvasnod a skálát. Ennek az átlaga adja majd az irányt. Persze ilyenkor jönne a műszerállandó, amit sajnos nem tudunk. A lengés idő pedig függ a földrajzi helyzettől, amit egy megint csak a műszerre jellemző táblázat ad meg.
-Ha elvégezted a mérést, akkor közép helyzetben újra rögzítsd a girot. Ezután lehet kikapcsolni a tápegységet.

Üdv Dani

Avatar
HA5CBM
Military szakosztályvezető
Military szakosztályvezető
Hozzászólások:61
Csatlakozott:2014.12.26. 20:05
Tartózkodási hely:Magyarország

Re: Dokumentumok

Hozzászólás Szerző: HA5CBM » 2015.04.04. 18:52

Szia Dani!

Van nekem is egy, kint látható Szentendrén. Nem tudom már, hogy működik, én úgy emlékeztem, hogy beáll automatikusan Északra, de ez vélhetően hülyeség. A leírása engem is izgatna...

http://www.ha5kdr.hu/allomasaink/szentendre/3841-2

Amikor valami 18-20 ezer forint körül megvettem a teljes készletet, az eladó megkérdezte, szeretem-e a zsákbamacskát. Mondtam, hogy hát ja, mire elkért tőlem hat (nyolc - nem rémlik már) ezer forintot és a kezembe nyomott egy T-72-es parancsnoki éjjellátót tokkal-vonóval-ládával. :lol:

Zúg-búg, tasztanyag is van - látható a fotókon. De leírásom nekem sincs, se magyar, se orosz. Sajnálom, de igyekszem szerezni, ezt elhiheted. :roll:

73!

Miklós

HA5TBN
Klubtag
Klubtag
Hozzászólások:17
Csatlakozott:2015.03.21. 07:44

Re: Dokumentumok

Hozzászólás Szerző: HA5TBN » 2015.04.02. 12:57

Szia Miki!

Beletrafáltál. Ez egy 1G9-es gyroteodolithoz tartozik. Sajonos a doboz tetején lévő szivacs "megolvadt", ahogy az lenni szokott. Most azt próbálom kivakarni és újat rakni a helyére. A következő lépés a szerkezet felállítása és beüzemelése lesz. Sajnos nincs hozzá magyar nyelvű leírásom, de találtam valakit, aki dlgozott ilyen ezközzel. Azaz jobban mondva egy magyar gyártmányú MOM GI3-as bányászati giroval és elmagyarázta, hogyan is működik a dolog. Találtam egy orosz leírást is, ami az 1G17-esről szól, ami nagyon hasonló. Szóval a terv az, hogy a hétvégén beélesztem. Elvileg minden meg van hozzá és működik is, remélem, hogy a függesztű szál nincsen elszakadva. Az a lelke az egész nek. A tápegységet már kipróbáltam, visít benne rendesen az átalakító. Felvesz 17 Ampert üzem közben.

Neked nincs meg véletlenül a leírása? (magyar nyelven)

Üdv Dani

Avatar
HA5CBM
Military szakosztályvezető
Military szakosztályvezető
Hozzászólások:61
Csatlakozott:2014.12.26. 20:05
Tartózkodási hely:Magyarország

Re: Dokumentumok

Hozzászólás Szerző: HA5CBM » 2015.04.01. 14:09

Szia Dani!

Ez nem a Giro-teodolit tasztanyaga?

Amúgy ezeket szerintem inkább a honlapra kellene töltögetni. Majd holnap megpróbálkozom egy anyaggal, Ha túljutottam rajta, jelzem!

Válasz küldése